Trzech Króli po raz czwarty

Stowarzyszenie Przyjaciół Mazowsza „Nasz Czas” już po raz czwarty zorganizowało tradycyjny orszak Trzech Króli – dawno zapomnianą tradycję w naszym powiecie, do której zaczęto wracać najpierw w gminie Czernikowo.

Tradycyjnie 6 stycznia Trzej Królowie w asyście parafian wędrowali z kościoła parafialnego do Wiejskiego Domu Kultury. Wcześniej mieszkańcy miejscowości wzięli udział w mszy świętej odprawionej przez ks. Zygmunta Kwiatkowskiego. Trzej monarchowie prowadzeni przez światło Gwiazdy Betlejemskiej podróżują w poszukiwaniu miejsca narodzin Jezusa, napotykając na wiele przeszkód. Muszą stawić czoła okrutnemu królowi Judei Herodowi Wielkiemu podczas wizyty na jego dworze, muszą oprzeć się pokusom diabelskich podszeptów, z którymi równie dzielnie walczą zastępy aniołów. Finał tej opowieści jest zawsze ten sam – szczęśliwy. Trzej mędrcy ze Wschodu oraz podążający za nimi mieszkańcy miejscowości, gdzie odbywa się pochód, odnajdują miejsce narodzin Mesjasza i przekazują mu dary: mirrę, złoto i kadzidło. Wszyscy, którzy oglądali przedstawienie, mogli na koniec ogrzać się ciepłą herbatą, zjeść pyszny kawałek ciasta i posłuchać kolęd w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mazowszu.

Jak co roku we wszystkie role wcielili się z wielkim zaangażowaniem mieszkańcy miejscowości – młodzież i dorośli, a nad ich bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Mazowsze.