Tu zrodzą się sportowcy

Mecze siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej to tylko trzy z wielu aktywności, które już wkrótce uprawiać będzie można w nowym obiekcie sportowym przy Szkole Podstawowej w Świerczynkach. Uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli samorządu gminy, władz placówki, uczniów oraz rodziców nastąpi 1 czerwca.

Obiekt, którego koszt realizacji wyniósł 3,3 mln zł, powstawał ponad pięć miesięcy. Do tej pory uczniowie ćwiczyli w starym, stuletnim budynku, do którego musieli przechodzić podwórzem. Od października zaś lekcje wychowania fizycznego odbywały się na holu placówki. Już niedługo jednak rozegra się pierwszy integracyjny mecz w nowoczesnym obiekcie. 

– Dzieci nie mogą się już doczekać, kiedy po raz pierwszy staną w strojach na boisku – mówi Dorota Suchecka, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Świerczynkach. – Mieliśmy już okazję zwiedzić obiekt od środka. Jesteśmy zachwyceni nie tylko wykonaniem, ale także możliwościami, które stoją przed młodzieżą. Jeżeli odbiór pójdzie po naszej myśli, będziemy czekać tylko na oficjalne pozwolenie na użytkowanie sali. 

Zajęcia prawdopodobnie rozpoczną się więc już w kwietniu. Oficjalne uroczystości otwarcia obiektu planowane są na 1 czerwca. Oprócz Dnia Dziecka w placówce tradycyjnie organizowany jest także Dzień Sportu. 

– Obiekt wyposażony jest w niezbędny do ćwiczeń sprzęt, a także zaplecze sanitarne, pomieszczenia dla pielęgniarki oraz trenerów – opisuje Ryszard Mueller z Urzędu Gminy Łysomice. – Ponadto w obiekcie znajduje się widownia na 124 osoby. Będą tam mogły odbywać się zarówno szkolne i międzyszkolne wydarzenia sportowe, jak i gminne spotkania kulturalno-artystyczne. 

Szkoła Podstawowa w Świerczynkach funkcję edukacyjną rozpoczęła w dwudziestoleciu międzywojennym. Dzięki systematycznym modernizacjom i rozbudowom dziś posiada w pełni nowoczesne sale przedmiotowe, świetlicę oraz stołówkę. W tym roku w skład obiektu włączona zostanie także sala gimnastyczna.  

– Warto zaznaczyć, że nowy obiekt będzie miejscem zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców – zaznacza Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – Popołudniami oraz w weekendy korzystać z niego będą mogły lokalne kluby sportowe i nieformalne grupy sportowe z regionu. 

W ramach realizacji inwestycji nie zapomniano także o przystosowaniu sali dla osób niepełnosprawnych. 

– Planując każdą inwestycję w gminie, skupiamy się szczególnie na udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych – przypomina Robert Kożuchowski, przewodniczący rady gminy Łysomice. – Nie inaczej będzie także w Świerczynkach. Dzięki temu obiektowi śmiało możemy wyrazić swoje nadzieje, że wkrótce zrodzą się w nim kolejni sportowcy, osiągający wielkie sukcesy i reprezentujący gminę nie tylko w regionie, ale także w Polsce i na całym świecie. 

Wykonawcą projektu „Budowa sali gimnastycznej wraz z wyposażeniem w Świerczynkach, gmina Łysomice” jest toruńska firma Dompol.