Turystyka, stres i kult

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łysomicach zainaugurował 6 października kolejny rok akademicki. Kilkadziesiąt osób znów uczestniczy w projekcie edukacji seniorów.

Działalność filii UTW Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy w tej gminie z roku na rok nabiera szerszego wymiaru. Do lutego odbędzie się jeszcze siedem wykładów, a chętnych do uczestnictwa w prelekcjach nie brakuje.

Motto nowego roku akademickiego zaczerpnięto z twórczości Frederika Pohla, który stwierdził, że: „może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć”.

– Staramy się, żeby program UTW co roku wychodził naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy – mówi Agnieszka Ziemba, koordynator UTW WSG Bydgoszcz w Łysomicach. – Bo w edukacji seniorów nie chodzi o oceny i naukę poszczególnych profesji, a o poszerzanie horyzontów, integrację i ćwiczenie umysłów. Doświadczenia życiowego nikogo nie trzeba uczyć. Wszyscy już swoją ścieżkę zawodową dawno poprowadzili w różny sposób, a w większości zakończyli.

Jak twierdzą założyciele UTW, zajęcia w ramach tej uczelni są świetną perspektywą mądrego spędzania czasu dla ludzi „dojrzałych”, którzy chcą zachować kondycję fizyczną i intelektualną.

Inauguracja, z udziałem władz gminy, odbyła się w Centrum Animacji Kultury w Łysomicach.

– Cieszę się, że pomysł utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w naszej gminie padł na podatny grunt – mówił podczas inauguracji Piotr Kowal, wójt gminy Łysomice. – Uczestniczyłem już w wielu wykładach odbywających się w jego ramach i zawsze dowiaduję się czegoś nowego. To duża wartość tych zajęć.

Opłata za semestr zajęć jest symboliczna i wynosi 50 zł. Każdy chętny może dołączyć do grona słuchaczy. Wystarczy zgłosić się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. Osobiście lub dzwoniąc pod numer telefonu 56 678 31 52.

Wykład inauguracyjny dotyczył roli turystyki we współczesnym świecie. Poniżej kalendarium i tematyka kolejnych wykładów.

1.) „Geriatria i gerontologia”, lek. med. Piotr Czynsz, 20 października 16.30, CAK w Łysomicach

2.) „Piękno polskich gór”, mgr Tomasz Kądziorski, 10 listopada 16.30, CAK w Łysomicach

3.) „Czy Londyn jest pełen mgły i poważnych ludzi…?”, mgr Jarosław Jagodziński, 24 listopada 16.30, CAK w Łysomicach

4.) „Ostroga piętowa – gdzie tkwi prawdziwy problem”, mgr Maciej Wojciechowski, 8 grudnia 16.30, CAK w Łysomicach

5.) „Tajemnicze kulty i dawne wierzenia”, mgr Joanna Kogut, 12 stycznia 2016 16.30, CAK w Łysomicach

6.) „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach – jak sobie radzić?”, mgr Dariusz Stachowicz, 26 stycznia 2016 16.30, CAK w Łysomicach

7.) „Stres ma wielkie oczy – jak radzić sobie w sytuacjach stresowych”, mgr Bartosz Gwizdała 9 lutego 16.30, CAK w Łysomicach

Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku CAK przy ul. Warszawskiej 19 w Łysomicach.