Uczniowie z Dobrzejewic o samorządach wiedzą najwięcej

Poprzez konkurs uczestnicy przyjrzeli się pracy samorządowców od kuchni. (fot. Andrzej Goiński)

Zespół Szkół w Dobrzejewicach już po raz kolejny udowodnił, że nie ma sobie równych w przygotowaniach do konkursów wiedzy o samorządach terytorialnych. 

Na początku marca w Urzędzie Marszałkowskim odbył się finał XV Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Do finału zakwalifikowało się 27 uczniów z naszego województwa. Wśród finalistów znalazło się 8 uczniów z Zespołu Szkół w Dobrzejewicach z klas 2 i 3 gimnazjum. Wyróżniono 17 uczniów, w tym aż 6 z dobrzejewickiej szkoły. Byli to: Kalina Przyborkiewicz, Natalia Tyburska, Szymon Cieślik, Mikołaj Hopke, Krystian Jabłoński, Bartosz Kozłowski. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 2 uczniów: Łukasz Wirski oraz Jakub Hopke. 

W konkursie zwyciężył Bartosz Kozłowski z Zespołu Szkół w Dobrzejewicach. Trzecie miejsce zajął również uczeń tej szkoły Krystian Jabłoński. 

Jednym z profitów konkursu jest to, że laureaci będą zwolnieni z części humanistycznej egzaminów gimnazjalnych, czyli z przedmiotów historia i WOS. Będą również mieli pierwszeństwo przy przyjmowaniu do szkół ponadgimnazjalnych. 

Zespół Szkół w Dobrzejewicach otrzymał nagrodę specjalną za największą liczbę laureatów i finalistów. Uczniów tej szkoły przygotowała do konkursu nauczycielka historii Agnieszka Koepke. 

– Konkurs dał mi liczne korzyści, takie jak wybór przyszłej szkoły czy zwolnienie z pisania części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego – mówi zwycięzca konkursu Bartosz Kozłowski. – Podobało mi się również to, że uczestnicy byli mile przyjęci w Urzędzie Marszałkowskim, dzięki czemu dało się odczuć rangę konkursu. Na wszystkich czekał tam ciepły poczęstunek. 

– Konkurs był dobrze zorganizowany i do wygrania były naprawdę atrakcyjne nagrody – mówi zdobywca trzeciego miejsca Krystian Jabłoński. – Uczestnictwo dało mi dużo lepszy pogląd na to, jak wygląda praca ludzi zajmujących różne stanowiska na poszczególnych szczeblach jednostek samorządu terytorialnego. 

Zwycięzcy, oprócz prestiżu i zwolnienia z przyszłych egzaminów, uhonorowani zostali również nagrodami pieniężnymi. 

– Możliwość zdobycia nagrody finansowej była dodatkową motywacją do wzięcia udziału w konkursie – dodaje Bartosz Kozłowski. – Nie wiem jeszcze, na co ją przeznaczę. Prawdopodobnie na moje hobby.