Ukazała się monografia na temat gminy Obrowo

Gmina Obrowo doczekała się naprawdę potężnej publikacji na swój temat. Autorem monografii jest historyk z Turzna, Marek Pawłowski. Na początku kwietnia swoje dzieło zaprezentował na wieczorze autorskim w Sąsiecznie.

Chopinowski dworek, w którym mieści się urząd gminy, widok na Wisłę oraz miecz antenowy z Głogowa – te trzy elementy znalazły się na okładce książki popularnonaukowej „Gmina Obrowo. Historia i teraźniejszość”. Praca nad książką zajęła mu półtora roku.

– Na okładkę trzeba mieć pomysł tak, żeby była dopełnieniem całej pracy – twierdzi Marek Pawłowski, autor monografii. – Ja postawiłem na trzy elementy. Pierwszym z nich jest oczywiście praktycznie jedyny ogólnodostępny dworek, w którym przebywał Fryderyk Chopin. To miejsce w tej chwili tętni życiem, bo znajduje się w nim siedziba władz gminy. Na okładce nie mogło zabraknąć także Wisły z racji położenia gminy Obrowo. Całość dopełnia miecz antenowy odkryty w Głogowie, bo to bodaj najważniejszy zabytek znaleziony na terenie samorządu.

Okładka jedynie zwiastuje całe mnóstwo informacji o gminie znajdujących się w książce – począwszy od czasów pradawnych, na współczesności kończąc.

– Staram się, aby moje publikacje były uporządkowane chronologicznie – wyjaśnia historyk. – Tak samo jest w przypadku gminy Obrowo. Na swojej drodze spotkałem wielu życzliwych ludzi, którzy pomogli zdobyć wiele informacji.

Bo nie samym siedzeniem w archiwach historyk żyje. Marek Pawłowski wielokrotnie odwiedzał mieszkańców poszczególnych wsi, skrupulatnie zbierał informacje. Właśnie w trakcie takich odwiedzin w Kawęczynie dotarł do zdjęć kolei wąskotorowej wybudowanej w trakcie I wojny światowej. Służyła ona do 1937 roku.

Na wieczorze promującym publikację 7 kwietnia w Daglezjowym Dworze pojawili się urzędnicy szczebla wojewódzkiego, radni gminy, pracownicy Urzędu Gminy w Obrowie, dyrektorzy szkół oraz wiele innych osób związanych z tworzeniem monografii.

– Książka ma służyć nie tylko pogłębieniu wiedzy o naszych dziejach, ale przede wszystkim ma zainteresować młode pokolenia historią i zaszczepić miłość do naszego pięknego zakątka ziemi dobrzyńskiej – mówił włodarz gminy. – To autorowi zdecydowanie się udało.

Wójt Andrzej Wieczyński wręczył podziękowania autorowi oraz jego żonie Katarzynie, która odpowiedzialna była za dokumentację fotograficzną. Po krótkich wystąpieniach gości nie mogło zabraknąć chopinowskiego akcentu. Muzycznym talentem pochwalił się bowiem Patryk Połetek, uczeń IV klasy Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Osieku nad Wisłą. Jego krótki koncert na fortepianie zachwycił zgromadzonych na wieczorze autorskim.

Marek Pawłowski także zabrał głos w trakcie wieczoru. Przybliżył istotne fakty z dziejów gminy Obrowo, wspomniał włodarzy, pisarzy i animatorów kultury, którzy tworzyli samorząd. Jednym z ostatnich punktów spotkania była prezentacja wiersza Heinricha Kasprowicza z Silna.

Monografię o gminie Obrowo można znaleźć w bibliotekach szkolnych i publicznych na terenie gminy Obrowo oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Niedługo ukaże się podobna książka Marka Pawłowskiego, ale tym razem będzie ona dotyczyła sąsiedniej gminy Lubicz.