Uniwersytet III wieku

Na naukę nigdy nie jest za późno – z takiego założenia wyszła dyrektorka Domu Kultury w Górsku. Zainicjowała powstanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Zławieś Wielka. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego odbyło się 8 lutego. Akt powołania podpisali prof. WSG Cezary Kościelak, dziekan UTW, wicestarosta toruński Andrzej Siemianowski, Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka i dyrektorka Domu Kultury w Górsku Renata Dobrowolska. Studenci otrzymali indeksy, a rok akademicki zainaugurował wykład na czasie pt. „Zanieczyszczenie powietrza a życie człowieka”.

– Przy naszym Domu Kultury działa Klub Seniora – mówi Renata Dobrowolska. – Zależało nam na rozszerzeniu działalności i chyba był to strzał w dziesiątkę, bo już na pierwszym wykładzie do Uniwersytetu zapisało się blisko 40 osób.

O czym uczestnicy UTW posłuchają jeszcze w tym semestrze? Na pewno o osobowości społecznej, chorobach kręgosłupa szyjnego czy sztuce porozumienia. Wykład o polskich zabytkach wpisanych na listę UNESCO zakończy cykl spotkań.

– Tego naszym seniorom było trzeba – dodaje Renata Dobrowolska. – Przyznam jednak, że seniorzy to niewłaściwe określenie, bo słuchaczami UTW są osoby od 40. roku życia.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady. W ramach wydarzeń organizowanych przez WSG są imprezy integracyjne, wycieczki czy kursy w promocyjnych cenach.

– W ramach uniwersytetu prowadzone będą też kurs komputerowy i zajęcia z języka angielskiego z bardzo niską opłatą – zachęca dyrektorka Domu Kultury.