Uniwersytet Trzeciego Wieku czeka na chętnych

Zajęcia dla seniorów rozpoczęły się w październiku. Zapisało się 35 osób. Pomysłodawcy przedsięwzięcia mówią o sukcesie, ale cały czas poszukują kolejnych amatorów życia akademickiego. Słuchacze przyjeżdżają na wykłady z terenu całej gminy: z Wytrębowic, Tylic, Turzna czy Kamionek Dużych. Jako jedni z pierwszych, studentami zostali wójt gminy Piotr Kowal i sekretarz gminy Bożena Cieplińska. Zgodnie z tradycją na początek rozbrzmiały nuty „Gaudeamus igitur”.

– Tą podniosłą chwilą 30 października 2012 roku rozpoczęliśmy w Łysomicach nowy rozdział edukacji dla dorosłych – mówi Agnieszka Ziemba, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach. – Na uroczystościach inauguracyjnych stawił się rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, prof. WSG dr Kazimierz Marciniak.

Autorem pierwszego w historii gminy wykładu akademickiego był dr Zdzisław Preisner, mieszkaniec gminy. Tematyka wykładu dotyczyła egzotycznego dla Polaków kraju, Etiopii.

– Słuchacze z dużym zainteresowaniem wysłuchali prowadzącego – mówi Agnieszka Ziemba. – Wielu wybrałoby się chętnie w podróż w tamte rejony świata.

Do tej pory w filii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łysomicach odbyło się sześć wykładów. Dotyczyły one bardzo różnych dziedzin wiedzy. Maciej Brzeźniak starał się zainteresować słuchaczy metodami i modelami motywacji, a Tomasz Kądziorski opowiadał o lodowcach górskich.

– Dzięki temu wykładowi studenci-seniorzy mogli uświadomić sobie w jaki sposób globalne ocieplenie wpływa na rozmiary lodowców – wskazuje Agnieszka Ziemba. – Wycieczka do Austrii czy Francji byłaby pewnie dużo ciekawsza, ale slajdy dają chociażby namiastkę wrażeń, których doświadczają podróżnicy.

Ostatnia prelekcja miała miejsce 29 stycznia. Wykład nosił nazwę „Indianie Ameryki Północnej. Romantyzm, Fikcja, Rzeczywistość”.

– Dzięki różnorodności wykładów, każdy może odnaleźć w ofercie uniwersytetu coś dla siebie – mówi Paulina Opałka z Urzędu Gminy Łysomice. – Zgodnie z powiedzeniem „Na naukę nigdy nie jest za późno” chcielibyśmy promować potrzebę uczenia się przez całe życie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do dołączenia do grona studentów w II semestrze. Zapisy prowadzi Gminna Biblioteka Publiczna w Łysomicach pod nr tel. 56 678-31-52.

[fbcomments]