VII Chełmżyński Festiwal Modelarski. Trwa nabór prac

Zajęcia w modelarni Combat trwają także w czasie wakacji. W czerwcu młodzi modelarze odwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. (fot. nadesłane)

– Modelarstwo redukcyjne to nie tylko sklejanie minireplik. To także poznawanie historii i nauka patriotyzmu – mówi Marek Wantowski, szef działającej w Chełmży od blisko 40 lat modelarni Combat. W lipcu po raz siódmy zorganizuje Chełmżyński Festiwal Modelarski. Impreza odbędzie się w ramach Dni Chełmży i przyjadą na nią modelarze z całej Polski oraz z zagranicy – m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji.

Chełmżyński Festiwal Modelarski cieszy się międzynarodową renomą. Co roku do Chełmży zjeżdżają modelarze indywidualni, członkowie klubów i stowarzyszeń modelarskich z kraju i zagranicy. I tym razem zawodnicy zaprezentują swoje prace w aż kilkudziesięciu kategoriach – w zależności od klasy modeli i wieku uczestników. Obok zwykłych nagród w związku z setną rocznicą zakończenia I wojny światowej zostaną przyznane nagrody specjalne dla trzech najlepszych modeli z lat 1914-1918.

– Modelarstwo wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności manualnych, ale nie chodzi w nim tylko o sklejanie kartonowych lub plastikowych miniatur samolotów, okrętów lub pojazdów bojowych. Uczestnicy naszych zajęć poznają oczywiście dzieje militariów, ale także historię polską i powszechną, a dzięki wiedzy o historycznym sprzęcie bojowym uczą się też patriotyzmu – mówi Marek Wantowski, instruktor modelarni Combat, organizator wydarzenia. – Nasza pracownia skupia się na modelarstwie redukcyjnym. Chodzi w nim o budowanie możliwie wiernych kopii obiektów istniejących w rzeczywistości, np. czołgów i innych pojazdów militarnych. Plastikowe i kartonowe modele redukcyjne są podstawą pracy Combatu i to one zapewniły nam liczne sukcesy w kraju i za granicą

Miłośnicy militariów z pracowni Combat nie tylko tworzą własne modele, ale też zwiedzają muzea, jednostki wojskowe, lotniska, uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych. Współpracują również m.in. z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

– Właśnie wróciliśmy z wyprawy na Hel do Muzeum Obrony Wybrzeża. Tu w 1939 r. polska załoga broniła się do 2 października – relacjonuje Marek Wantowski. – Zwiedziliśmy m.in. polskie schrony bojowe i wieżę kierowania ogniem.

Modelarnia Combat działa nieprzerwanie od 1980 r. Obecnie zajęcia odbywają się we wtorki i piątki w godz. 16.30-19 w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej przy ul. Skargi 17. Młodzi modelarze pracują pod czujnym okiem dwóch instruktorów – Marka Wantowskiego i Marcina Kołpy. W tym roku wzięli udział już w 11 konkursach modelarskich, na których zdobyli aż 203 medale oraz 25 pucharów i nagród specjalnych. Szczególnym osiągnięciem jest I miejsce drużynowe na Mistrzostwach Polski modeli lotniczych w Toruniu.
– Tegoroczne wyjazdy na konkursy zaczęliśmy od wyjazdu za granicę. W mieście Gorżdy na Litwie zdobyliśmy 16 medali i 2 nagrody specjalne – mówi Marek Wantowski. – Naszym udziałem w konkursach modelarskich, a także dzięki organizacji Chełmżyńskiego Festiwalu Modelarskiego promujemy powiat toruński i miasto w całym kraju i poza jego granicami.

Docenił to m.in. starosta toruński, który wielu zawodników modelarni Combat wyróżnił za wybitne wyniki sportowe.

Osiągnięcia chełmżyńskich modelarzy będzie można poznać w trakcie lipcowej imprezy, która odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Hallera. Modelarze-amatorzy, którzy chcieliby poddać swoje dzieła ocenie profesjonalnych jurorów, mogą zgłosić udział internetowo do 19 lipca (czwartek, do godz. 23). Start festiwalu w sobotę 21 lipca o godz. 9. Więcej informacji na stronie www.combatchelmza.cba.pl.