W Chełmży zagrali w Baśkę

Chełmżanie nie tylko organizują turnieje baśki u siebie, ale też uczestniczą w zawodach ogólnopolskich. Właśnie zajęli II miejsce w kategorii drużynowej Pucharu Polski. (fot. nadesłane)

Baśka to tradycyjna gra karciana, która największą popularnością cieszy się na Kaszubach i Pomorzu. Pasjonatów tej gry nie brakuje w Chełmży – działają w Chełmżyńskim Klubie As Pik, jedynym takim klubie w województwie kujawsko-pomorskim. 22 kwietnia w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury zorganizują Puchar Chełmży, w którym weźmie udział nawet 130 graczy z całej Polski.  

– Baśka to gra tak prosta, że aż skomplikowana. Żeby naprawdę jej się nauczyć, trzeba w nią zagrać. Nie wystarczy sucha znajomość reguł, by opanować skuteczną strategię gry – mówi prezes Chełmżyńskiego Klubu As Pik Henryk Zatorski.

Nie wiadomo, kiedy i gdzie baśka dokładnie powstała, ale dziś gra w nią cała Polska. Jej powodzenie bierze się z tego, że jest dynamiczna i emocjonująca. Do gry wystarczy czterech graczy i 16 kart, a jedno rozdanie trwa średnio minutę. Odmian baśki jest sporo, ale najpopularniejsze to czerwona i czarna.

– Te dwie odmiany nie różnią się zasadami, tylko trumfami, czyli najwyższymi kartami. W baśce czerwonej to as serce, a w czarnej as krzyż. Determinuje to sposób rozgrywania – mówi Henryk Zatorski. – W skali ogólnopolskiej większą popularnością cieszy się baśka czerwona. My propagujemy baśkę czarną.

Chełmżyński Klub As Pik powstał w 2013 r. i obecnie liczy 35 członków. Najpierw była sekcja gier karcianych, którą w 2007 r. założył Henryk Zatorski. Zaczynali w gronie kilkunastu osób i bynajmniej nie skupiali się wtedy tylko na baśce. Ta „specjalizacja” wyewoluowała spontanicznie, choć do dziś członkowie klubu raz w miesiącu grają w tysiąca i organizują poświęcone mu turnieje. Przede wszystkim organizują jednak zawody w ramach Chełmżyńskiej Ligi Baśki – sezon trwa od września od czerwca i obejmuje cykl 10 turniejów, rozgrywanych co miesiąc. W każdym bierze udział średnio 40 graczy – nie tylko z Chełmży, ale też z okolic. Dzieje się tak dlatego, że w baśkę gra wiele osób, jednak podobnych klubów w regionie nie ma. Zeszłoroczne Mistrzostwa Polski w Szemudzie na Kaszubach przyciągnęły rekordową liczbę grających jednego dnia – 444! Chełmżanie oczywiście brali w nich udział, zajmując wysokie miejsca. Spektakularny sukces zaliczyli zaś w ubiegłą niedzielę, 8 kwietnia – Henryk Zatorski wygrał Puchar Polski w Brusach (na ok. 200 graczy), zaś jego koledzy z klubu zajęli II miejsce w kategorii drużynowej.

Chełmżyński Klub As Pik ściśle współpracuje z ogólnopolską Federacji Kaszëbë Baszka – Lës, która patronuje wszystkim zawodom. Puchar Chełmży rozpocznie się 22 kwietnia o godz. 13 w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. W ramach turnieju odbędzie się rywalizacja w kategoriach: open (indywidualna), par, drużynowa oraz kobiet. Turniej zorganizują Chełmżyński Klub As Pik, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ChOK