W gminie Zławieś Wielka świętowali Złote Gody

Cztery pary małżeńskie z gminy Zławieś Wielka obchodziły swoje złote gody. Przeliczając wspólnie spędzony czas na ilość dni i nocy, daje to wynik prawdziwie imponujący… (fot. nadesłane)

Dwukrotnie w ciągu roku odbywa się w Urzędzie Gminy w Złejwsi Wielkiej uroczystość na cześć par, które przeżyły w małżeństwie 50 lat. Na spotkaniu 29 czerwca było tych par aż cztery.  

Rozalia i Kazimierz Deleszkowie ze Starego Torunia, Janina Tadeusz Makuchowie z Górska, Zofia i Zenon Ryngwelscy z Przysieka oraz Balbina i Czesław Szymańscy z Zarośla Cienkiego ślubowali pół wieku temu. Czas płynie nieubłaganie. Ani się obejrzeli – minęło pół wieku. 

– To są zawsze wzruszające i wyjątkowe uroczystości – mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Złejwsi Wielkiej Katarzyna Cimoch. – Zdarzają się nieczęsto. Rocznie mamy jedną, góra dwie takie pary. Tym bardziej cieszymy się, że obecnie mogliśmy uhonorować aż cztery małżeństwa. 

Wiadomo, że tylko nielicznym parom dane jest doczekać w małżeństwie złotych godów. Te, którym się to udaje, otrzymują od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalne medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. 

– Uroczystość odbywa się zawsze na wniosek samych jubilatów – dodaje Katarzyna Cimoch. – Nie wszyscy uprawnieni chcą bowiem z takiej możliwości korzystać. Ci, którzy się jednak na to zdecydują, mają sposobność obchodzić swój godny jubileusz w bardzo uroczystej oprawie z uhonorowaniem medalem prezydenta RP. Symbolicznie wyraża on uznanie władz polskich dla wartości życia i rodziny oraz wdzięczność za ofiarny codzienny trud, odpowiedzialność, zgodność pożycia i poświęcenie. Na żaden medal nie pracuje się tak długo: 18 250 nocy i dni. Ten symboliczny gest państwa pozwala docenić małżeński dorobek: pół wieku spędzonego razem. 

Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. Dekoracji w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka, w obecności kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyny Cimoch oraz licznie przybyłych gości. Jubilatom, prócz pamiątkowych medali, zostały wręczone listy gratulacyjne oraz legitymacje podpisane przez prezydenta. Zebrani goście, najbliżsi, przyjaciele i znajomi jubilatów wręczyli im kwiaty, życząc wielu lat pomyślności. 

Wśród życzeń nie zabrakło również słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Ile razem dróg przebytych?/ Ile ścieżek przedeptanych?/ Ile deszczów, ile śniegów,/ Wiszących nad latarniami?// Ile listów, ile rozstań,/ Ciężkich godzin w miastach wielu?/ I znów upór, żeby powstać,/ I znów iść, i dojść do celu”. 

Po zakończeniu części oficjalnej dostojni jubilaci wraz z przybyłymi gośćmi wzięli udział we wspólnym słodkim poczęstunku. Był tort, kawa oraz tradycyjna lampka szampana. Te kilka chwil były znakomitą okazją do wspomnień i refleksji nad wspólnym dorobkiem. 

Szanownym jubilatom składamy gratulacje oraz życzenia pomyślności i szczęścia na wszystkie nadchodzące lata.