W Krobi edukowali się dla chorych

W konferencji udział wzięło ponad pięćdziesiąt osób (fot. Łukasz Piecyk)

Choroba i proces starzenia dotyka każdego z nas – nie zawsze jednak bezpośrednio. Mieszkańcy gminy Lubicz mieli okazję posłuchać o opiece nad osobami starszymi oraz przewlekle chorymi podczas zorganizowanej 9 listopada w świetlicy w Krobi konferencji „Wspieram świadomie”.

Samorząd gminy Lubicz od lat szczególną wagę przywiązuje do aktywizacji osób dojrzałych i realizacji działań mających na celu pomoc potrzebującym. Zorganizowane w Krobi spotkanie uświadomiło zarówno opiekunom osób chorych, jak i ich rodzinom, w jaki sposób mogą wesprzeć lubickich seniorów. Podjęte przez zaproszonych gości tematy nawiązywały do reagowania przy najczęstszych schorzeniach wieku starszego, kontaktów rodziny z chorym, opieki paliatywnej oraz zakażenia wirusem HBV oraz HCV.

– Chcemy wspierać mieszkańców w tym, z czym mierzą się każdego dnia – podkreśla Anna Sikorska, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. – Choroba jest nieodzownym elementem naszego życia. Edukacji z pewnością więc potrzebujemy.

W trakcie spotkania odbyły się również warsztaty, podczas których uczestnicy mogli założyć specjalny kombinezon i „wejść” w skórę seniora, który ma problemy związane z wiekiem.

– Za nami szósta edycja akcji, w której mam przyjemność uczestniczyć od samego początku –dodaje Teresa Gryciuk, sekretarz Urzędu Gminy. – Z roku na rok są coraz ciekawsze tematy. W gminie mieszka dużo seniorów. Ciesząc się z ich aktywności, nie chcielibyśmy zapomnieć o osobach wykluczonych, przebywających na co dzień w domu. Konferencje te skierowane są właśnie do nich, a także ich rodzin. To właśnie najbliżsi chorego z problemem często zostają sami. Razem możemy sprostać wyzwaniom starzenia się, chorób cywilizacyjnych i długoterminowej opieki.

Konferencja „Wspieram świadomie” wpisuje się w długofalowe działania gminy Lubicz, która przyjęła wieloletni Program Wspierania Seniorów – tych mniej aktywnych i wykluczonych społecznie – a także ma odniesienie do Narodowego Projektu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który samorząd również realizuje.

– Poruszane na spotkaniu tematy są bardzo istotne w naszej pracy – tłumaczy Barbara Leśniewska, opiekunka środowiskowa. – Na co dzień mamy do czynienia z osobami powyżej dziewięćdziesiątego roku życia, cukrzykami czy chorymi na Alzheimera. Praca ta jest niełatwa, wymaga od nas dużo uwagi, cierpliwości i poświęcenia. Oprócz działań przy osobach samotnych nawiązujemy kontakty również z rodzinami chorego – z osobami, które także potrzebują oddechu i czasu dla siebie.

Chwili wolnej brakuje wielu bliskim, którzy często przeorganizowali całe swoje życie, by pomagać i wspierać najbliższe im osoby.

– Mamą opiekuję się od dwóch lat – mówi Anna Rożeńska, uczestniczka konferencji. – Cierpi na ataksję, czyli zanik móżdżku, powodujący problem koordynacji ruchu i utrzymania równowagi. Z czasem objawy się nasilają, prowadząc do całkowitego bezwładu ciała. W tej chwili jest osobą wymagającą całodobowej opieki.

Jak podkreśla pani Anna, kiedy człowiek poświęca się dla chorego, nie myśli o sobie. Odwlekając swoje problemy, chce dać namiastkę lepszego jutra swoim rodzicom czy sędziwemu rodzeństwu.

– Zrezygnowałam z pracy, dziś otrzymuję 520 zł zasiłku opiekuńczego – podkreśla. – Z dużą pomocą przychodzą panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. I choć pomagają, jak mogą, to odpowiedzialność za mamę leży po mojej stronie.

Konferencja „Wspieram świadomie” to dla wielu jej uczestników kolejna możliwość pozyskania niezbędnej wiedzy, dzięki której lepiej zrozumieją chorego.