W Lubiczu Górnym zorganizowali IV edycję Paraolimpiady Integracyjnej

Impreza cieszyła się dużą popularnością. W sali sportowej pojawiło się ponad 140 osób. (fot. nadesłane)

Tu sprawność nie miała znaczenia – ważne było wspólne działanie i wzajemna pomoc. Młodzież z lubickiej placówki zaprosiła do siebie rówieśników ze szkół z regionu, by wspólnie bawić się podczas IV edycji Paraolimpiady Integracyjnej „Razem możemy więcej”. Wydarzenie zorganizowane zostało w piątek 16 marca.

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym, tworząc klasy z oddziałami integracyjnymi, dała szansę edukacji młodzieży niepełnosprawnej. Idea współpracy między uczniami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi pojawiła się już kilka lat temu. Wśród wielu wydarzeń zainicjowana przed czteroma laty Paraolimpiada Integracyjna zdobyła tak duże uznanie, że postanowiono ją kontynuować.

– W tym roku gościliśmy ponad setkę uczniów z ośmiu szkół z całej Polski – mówi Justyna Sadowska, liderka kształcenia integracyjnego w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym. – Podzieleni zostali na 17 zespołów, od 4 do 9 zawodników w każdym. Wspólnie wykonywali zadania, brali udział w rozwiązywaniu zagadek i rozmowach z zaproszonymi gośćmi.

Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności współpracy w trakcie pokonywania toru przeszkód, w budowaniu domów z pudełek, a także w sterowaniu robotami za pomocą tabletów. Poza zadaniami sprawnościowymi na dzieci czekały też liczne atrakcje, takie jak: spotkanie z żużlowcem Marcinem Kościelskim, eksperymenty przyrodnicze, a także wata cukrowa, popcorn, słodycze i owoce.

Tradycyjnie opiekunami poszczególnych grup byli uczniowie gimnazjalnej klasy integracyjnej IId, którzy wcielili się w przedstawicieli poszczególnych zawodów. W szkole spotkać więc można było grupę fotografa, nauczyciela wf-u, mechanika, prawniczki, fryzjerki, nauczycielki, policjanta, żołnierza, businesswoman, ogrodnika, dziennikarza, lekarki, krawcowej, kucharza, leśniczego, malarki, a nawet agentki rządowej.
– Po raz pierwszy w rolę opiekunów wcielili się też uczniowie niepełnosprawni, którzy z tym odpowiedzialnym zadaniem poradzili sobie rewelacyjnie – dodaje Justyna Sadowska.

W trakcie spotkania z nauką wolontariusze z klasy 7c, jednocześnie członkowie koła naukowego „Być jak Ignacy”, przygotowali ciekawe doświadczenia. Można było zobaczyć gumowe jojo, magiczne mleko, sprawdzić nienewtonowską ciecz oraz wykonać fosforyzującą lampę na bazie oleju.

Zwieńczeniem wydarzenia był pokaz umiejętności i talentów, w którego trakcie zaprezentowało się siedmioro niepełnosprawnych uczniów. Goście podziwiać mogli m.in. taniec, gimnastykę, prace plastyczne czy konstruowanie robotów.

– Nikt z uczestników spotkania nie wyjechał ze szkoły bez pamiątkowego dyplomu oraz drobnego upominku – mówi współorganizatorka wydarzenia. – Wszystko to dzięki wsparciu władz samorządowych gminy, w tym wójta Marka Olszewskiego, który wydarzenie objął swoim patronatem honorowym, i przewodniczącej Rady Gminy Hanny Anzel.

Wkład w sukces imprezy miała też Fundacja Marvit Smak Zdrowia, prezes Klubu Sportowego w Toruniu Ilona Termińska, Rada Rodziców SP w Lubiczu Górnym, Spółdzielnia „Lubiczanka”, Przetwórnia Owocowo-Warzywno-Mięsna „Rafiński s.c” oraz prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubiczu Władysława Sadowska.

– Choć tegoroczna impreza dopiero co za nami, już przygotowujemy się do jubileuszowej piątej edycji – podsumowuje Justyna Sadowska. – Zależy nam, aby zaprosić jeszcze więcej uczestników i przygotować więcej atrakcji, by po raz kolejny móc zobaczyć uśmiech na twarzach naszych dzieci.
W IV edycji Paraolimpiady Integracyjnej udział wzięły szkoły z Torunia, Elbląga, Osieka nad Wisłą, Młyńca Pierwszego, Grębocina oraz Lubicza Górnego. Wydarzenie, wraz z Justyną Sadowską, przygotowała wicedyrektorka szkoły Marlena Szamska-Kuczwalska.