W małym palcu

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce miały okazję spotkać niebywałego gościa. 4 kwietnia do ich placówki zawitał Grzegorz Kasdepke, autor cenionych książek dla najmłodszych.

Grzegorz Kasdepke to autor wielu bestsellerów dla dzieci (m.in. „Kuba i Buba”, „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”), a także były redaktor naczelny magazynu dziecięcego „Świerszczyk”. Pisarz do gminy przyjechał w ramach nagrody, którą wygrała podstawówka w konkursie Fundacji Orange dla szkolnych świetlic biorących udział w programie MegaMisja. Zadaniem programu jest uczenie najmłodszych bezpiecznego i kreatywnego wykorzystywania technologii cyfrowych oraz właściwego selekcjonowania informacji. Dzieci w konkursie miały za zadanie stworzyć komiks z Julką, Kubą i Psotnikiem, głównymi bohaterami MegaMisji.

Spotkanie oraz konkurs miały edukacyjną misję.

– Dzieci trzeba uczyć poruszania się po wirtualnym gąszczu. To my, dorośli, musimy wziąć na siebie rolę rozważnych przewodników, którzy mówią: nie idź tą ścieżką, wywiedzie cię na manowce. To my, dorośli, mamy obowiązek być bardziej refleksyjni niż nasze dzieci i musimy szybciej wyciągać wnioski z ewentualnych zagrożeń. Dlatego nie zostawiałbym rodziców samym sobie. Powinna ich wesprzeć szkoła, powinny je wesprzeć mądre programy budujące internetowe kompetencje, takie jak chociażby MegaMisja – mówił Grzegorz Kasdepke.

Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem, bo wzięło w nim udział 90 najmłodszych. W jego trakcie Kasdepke przepytywał uczniów i zabawnie tłumaczył, jakie są znaczenia związków frazeologicznych. Dzieci wcieliły się w rolę dociekliwych dziennikarzy, którzy ustalili, że ich gość pisze właśnie kolejną część przygód „Detektywa Pozytywki”.

Szkoły, które chcą wziąć udział w kolejnej edycji programu, mogą do końca kwietnia zgłosić swój udział na stronie fundacja.orange.pl.