W Młyńcu Pierwszym dzieci uczyły radnych programowania [zdjęcia]

Od października nauczyciele wyjadą do szkół za granicę.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym, jako jedni z nielicznych w Polsce, obchodzili Międzynarodowy Dzień Scratcha. W tym dniu odbyła się m.in. pokazowa lekcja programowania, którą maluchy poprowadziły dla zaproszonych gości.

– Podczas spotkania zaprezentowaliśmy działania, które podejmujemy, aby prowadzić w szkole zajęcia metodami XXI wieku – podkreśla dyrektorka SP w Młyńcu Pierwszym Mariola Marcinkowska. – Jedną z nich są zajęcia prowadzone na tabletach w języku scratch, innymi zajęcia z robotyki i prace z ozobotem.

Wirtualny język programowania scratch to intuicyjny język pozwalający dziecku w sposób wizualny tworzyć na tabletach i komputerach gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne programy. Jego niewątpliwą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń, tworząc swój program i go uruchamiając.

– Dzieci pracują z programem od września i już widać postępy, które zrobiły – podkreśla dyrektorka placówki. – Właśnie dlatego zaprosiliśmy na Dzień Scratcha osoby, które podjęły decyzję o dosponsorowaniu zakupu tabletów. Chcieliśmy pokazać im, że była to bardzo dobra decyzja.

Przy tabletach wraz z pierwszoklasistami zasiedli: Hanna Anzel, przewodnicząca rady gminy Lubicz, radni Mariola Falkowska, Zbigniew Barcikowski, Ryszard Korpalski oraz Jerzy Guranowski, a także przedstawicielki Centrum Kształcenia Ustawicznego: Teresa Till i Grażyna Pawłowicz-Zawadzka.

– Obecnie dzieci są na etapie animacji – podkreśla Elżbieta Gonterska, nauczycielka SP w Młyńcu Pierwszym. – Udało się nam już stworzyć jedną grę. Jest to ciekawa forma edukacji i zabawy – wstępu do posługiwania się nowoczesną technologią.

Swoje umiejętności przekazywali gościom m.in. Kacper i Wiktoria, dla których podstawowe programowanie nie ma już tajemnic.

– Najciekawsze jest wybieranie obrazków i tworzenie z nich gotowych scenek – tłumaczy ośmioletni Kacper. – A co jest trudnego? Dla mnie pisanie.

Wiktoria zaś samodzielnie programuje już zachowania swojej postaci, choć jak zaznacza, początki nie były łatwe.

Nabyte przez pierwszoklasistów umiejętności wciąż będą się rozwijać. Wszystko za sprawą projektu Erasmus + mobilność, który szkoła w Młyńcu Pierwszym realizować będzie wspólnie z placówkami w Złotorii i Lubiczu Dolnym. Od października nauczyciele wyjadą do szkół za granicę: do Portugalii, Hiszpanii, na Maltę i do Brukseli, aby tam doskonalić swoją wiedzę pod kątem nowoczesnych technologii w edukacji.

– W tym kierunku planujemy iść – podsumowuje Mariola Marcinkowska. – Chcemy umożliwić naszym uczniom zdobywanie jak największej wiedzy. A ciężka praca nad edukacją rozpoczyna się właśnie od nauczycieli.