W niedzielę w Chełmży upamiętnią Antoniego Łapczyńskiego

fot. nadesłane

„Solidarność” Rolników Indywidualnych i komitet „Solidarni – Toruń pamięta” w niedzielę odsłonią tablicę upamiętniającą Antoniego Łapczyńskiego, szefa strajku rolników w Toruniu, represjonowanego za poglądy polityczne i internowanego w Potulicach.

Antoni Łapczyński był współzałożycielem NSZZ Rolników Indywidualnych, działaczem opozycji antykomunistycznej, przewodniczącym strajku rolników w Toruniu. W czasach PRL był represjonowany za poglądy polityczne i internowany w Potulicach.

Poświęcona mu tablica zostanie odsłonięta w niedzielę przy okazji kujawsko-pomorskich obchodów 40. rocznicy powołania Niezależenego Związku Zawodowego Rolników. Uroczystości zaczną się o godz. 9.30 mszą w bazylice konkatedralnej w Chełmży. Następnie uczestnicy przejdą na ul. Mickiewicza do budynku hotelu Imperium. Tam zaplanowano odsłonięcie tablicy poświęconej Łapczyńskiemu i złożenie kwiatów.

Związek rolników powstał we wrześniu 1978 r. we wsi Lisów pod Białobrzegami. Miał reprezentować rolników wobec władz, chronić ich interesy zawodowe i bronić przed prześladowaniem.