W Obrowie będą nowe drogi

Komunikacja to dziś podstawa. Dlatego we współczesnym świecie mnóstwo inwestycji związanych jest z renowacją dróg. I niezależnie od tego, czy jest to autostrada, czy droga gminna (fot. archiwum)

W siedmiu miejscowościach gminy Obrowo będą nowe nawierzchnie dróg. Są to: Brzozówka, Głogowo, Dobrzejewice, Szembekowo, Łążyn, Obrowo, Zębowo. 

6 listopada podpisano umowę na wykonanie renowacji 18 odcinków dróg w gminie Obrowo. Oto one wraz z długością, na jakich zostaną odnowione: 

W Brzozówce: ul. Wierzbowa, ul. Agrestowa, ul. Szkolna, ul. Gruszowa, ul. Brzoskwiniowa, ul. Jodłowa, ul Kalinowa. W Szembekowie: ul. Osiedlowa. W Głogowie: ul. Poziomkowa, ul. Bażantowa, ul. Narcyzowa. W Dobrzejewicach: Olszówka (w stronę dworca PKP) i Olszówka (w stronę Brzozówki). W Obrowie: ul. Osiedlowa, ul. Parkowa. W Łążynie: Kuźniki. Droga w Zębowie. 

Realizacja przedmiotu zamówienia obejmuje: wykonanie nawierzchni asfaltowych oraz uzupełnienie pobocza i zjazdów kruszywem łamanym. 

Wykonawcą będzie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia. 

Termin realizacji zamówienia to 30 sierpnia 2019 r. Inwestycja będzie finansowana ze środków gminy. 

– Podpisaliśmy umowę, która gwarantuje odnowienie w gminie ok. 11 km dróg w ciągu dwóch lat – mówi wójt Obrowa Andrzej Wieczyński. – Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, ale spełniła nasze kryteria i, co najważniejsze, zmieściła się w założeniach finansowych gminy. Zamierzaliśmy bowiem przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia ok. 2,7 mln zł brutto. Jeśli pogoda pozwoli, pierwsze prace powinny ruszyć nawet w grudniu. 

Odnowienie tak wielu odcinków dróg było możliwe tylko dzięki temu, że gmina sama wykonuje podbudowę pod asfalty. Firma ograniczy się jedynie do położenia nawierzchni. 

– Umowy zostały podpisane niedawno, stąd nie mamy jeszcze szczegółowego harmonogramu prac – mówi Miłosz Nowakowski, inspektor ds. dróg i melioracji w Urzędzie Gminy Obrowo. – Najprawdopodobniej zaczniemy od drogi do szkoły w Brzozówce. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Tam panuje duży ruch. 

– Wszystkie drogi są ważne – dodaje wójt Wieczyński. – Ale priorytetami są drogi oświatowe. Te, którymi autobus dowozi dzieci do szkół. To nie ulega wątpliwości.