W Złejwsi Wielkiej najmłodsi uczą się pływać

Kolejny rocznik uczniów z gminy Zławieś Wielka będzie uczył się pływać (fot. archiwum)

Program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” odbywa się już po raz piąty. W tym roku gmina współpracuje z Toruńskim Uczniowskim Klubem Sportowym „Meduza”. 

Celem ogólnopolskiego projektu jest rozbudzenie fizycznej aktywności dzieci ze szkół podstawowych klas 1-3 poprzez nabycie elementarnych umiejętności pływackich. Istotnym celem jest również uświadamianie dzieci w kwestiach zagrożeń związanych z korzystaniem z akwenów, a co za tym idzie edukacja w zakresie bezpiecznego z nich korzystania. Zajęcia są bezpłatne. Odbywają się od 8 marca do 24 maja. 

– W roku bieżącym objęliśmy programem 84 uczniów klas drugich ze wszystkich szkół w naszej gminie – mówi Paulina Zakierska, inspektor ds. promocji i pozyskiwania środków zewnętrznych Urzędu Gminy Zławieś Wielka. – W trakcie zajęć dzieci nabędą podstawowych umiejętności w zakresie obcowania z wodą. Nauczą się zanurzać głowę, właściwie oddychać, otwierać pod wodą oczy, zmieniać pozycję ciała. Opanują również elementy pływania kraulem oraz nurkowania. Oczywiście nie będą od razu pływały na poziomie olimpijskim, będą jednak potrafiły bezpiecznie utrzymać się na powierzchni wody. 

Dodatkowym plusem wodnej edukacji jest jej wpływ na poprawę koordynacji ruchowej uczniów. Pływanie to dyscyplina, która najskuteczniej koryguje wady postawy. 

W ramach programu „Umiem pływać” TUKS „Meduza” pokryje koszty wynajmu basenu, wynagrodzeń instruktorów, a także częściowo opiekunów dla dzieci w drodze na basen. Gmina Zławieś Wielka zapewni dowóz dzieci na pływalnię i z powrotem. 

– Odbędzie się 10 wyjazdów po dwie godziny lekcyjne – dodaje Paulina Zakierska. – W każdy czwartek szkoły, które uczestniczą w programie, dostosowują zajęcia do wyjazdu na basen do Torunia. Warto podkreślić, że od 2014 r. w programie wzięło udział już ponad 700 uczniów.