Wakacje z przygodą w gminie Chełmża

Przed wejściem do wody w Zalesiu dzieci zostały przeszkolone, jak zachowywać się w wodzie, by kąpiel była bezpieczna. (fot. nadesłane)

Wakacje to czas odpoczynku dla dzieci, ale nierzadko też problem dla rodziców. Co zrobić z dzieckiem, gdy idziemy do pracy? Rozwiązaniem są półkolonie i inne cykliczne zajęcia dla najmłodszych. Taką ofertę przygotowało Centrum Inicjatyw Kulturalnych we współpracy z gminnymi bibliotekami i świetlicami wiejskimi. 

W tym tygodniu zorganizowano akcję „Wakacje z przygodą”. Letnie zajęcia dla dzieci przygotowały biblioteki gminne w Zelgnie, Grzywnie, Skąpem i Głuchowie, zaplanowano je także w Brąchnówku, w tamtejszej świetlicy wiejskiej.

– Wszystkie placówki zorganizowały własne zajęcia, ale według wspólnego programu – mówi Justyna Błaszczyk, dyrektorka Centrum Inicjatyw Kulturalnych i Biblioteki Samorządowej, organizatorka „Wakacji z przygodą”. – W poniedziałek 9 lipca dzieci wybrały się na wycieczkę do Zalesia.

Wspólne plażowanie i kąpiel w jeziorze poprzedziło krótkie przeszkolenie z zakresu zachowania się nad wodą i w wodzie – taka wiedza przyda się dzieciom nie tylko w czasie wakacji. Z kolei we wtorek i środę były dzień kulinarny lub dzień sportowy (zależnie od placówki). W dniu kulinarnym uczestnicy zajęć przygotowywali własne potrawy lub gotowali lokalne specjały wspólnie z członkiniami miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. W trakcie dnia sportowego odbywały się plenerowe zabawy i rozgrywki w różnych dyscyplinach.

W czwartek zorganizowano wspólną, całodniową wycieczkę do Szymbarka, wsi na Kaszubach, znanego letniska. W pobliżu wsi znajduje się Wieżyca, najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Kaszubskim, o wysokości 328 m nad poziomem morza. Ze względu na unikalną florę Wieżyca ma status rezerwatu przyrody.

– Jedną z atrakcji wyjazdu do Szymbarka był bez wątpienia pobyt w Kaszubskim Świecie Bajek, parku rozrywki z bajkowymi chatkami – mówi Justyna Błaszczyk. – Można tam posłuchać zarówno klasycznych bajek znanych na całym świecie, jak i lokalnych, kaszubskich legend. W ten sposób panie bibliotekarki chcą zachęcić dzieci do czytania, poznawania piękna literatury.

Dziś, w piątek 13 lipca, uczestnicy „Wakacji z przygodą” wybiorą się w pieszy rajd z Zelgna do Grodna. Zbiórka rano w zabytkowej pastorówce. W Grodnie zaplanowano wizytę w bażanciarni, gdzie można zapoznać się z dzikami, danielami, no i oczywiście bażantami. Nie zabraknie elementów edukacyjnych – strażnik gminny opowie dzieciom o tym, jak pozostać bezpiecznym w czasie wakacji. Po południu wspólne ognisko z kiełbaskami oraz powrót do Zelgna, gdzie wieczorem odbędzie się śpiewanie do karaoke w amfiteatrze. Dzień zwieńczy otwarty pokaz tańca z ogniem, w którym uczestniczyć mogą wszyscy mieszkańcy. Początek o godz. 22.

– „Wakacje z przygodą” skończą się w sobotę, mniej więcej w południe, wspólnym obiadem – zapowiada Justyna Błaszczyk.

Ale to nie koniec wakacyjnych atrakcji. Letnie zajęcia z CIK-iem organizują także sołtysi wsi Brąchnówko, Dziemiony i Kiełbasin. Odbędą się tam tygodniowe warsztaty pod okiem instruktorów CIK-u – będą m.in. zajęcia teatralne, animacyjne, sportowe i kulinarne. W Dziemionach w dniach 18-30 lipca zajęcia poprowadzi Agata Jeziorska-Duchna, a w Kiełbasinie od 30 lipca do 3 sierpnia Agnieszka Denderz. Przez całe wakacje będą też czynne gminne biblioteki – z wyjątkiem przerw urlopowych, których terminy dla poszczególnych placówek można poznać na stronie internetowej Urzędu Gminy w zakładce „aktualności”.

– Warto odwiedzać biblioteki nie tylko po to, by wypożyczać i czytać książki. Panie bibliotekarki będą organizować zajęcia dla dzieci i wspólne wycieczki – mówi Justyna Błaszczyk.