Welconomy Forum in Toruń oczami ekspertów [sonda]

Fot. Łukasz Piecyk

Dr Marcin Kilanowskidyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK  

Welconomy to wielkie, wspaniałe wydarzenie, na skalę ogólnopolską. Rozmach i niesamowita determinacja organizatorów widoczna jest na każdym kroku. Co roku zjawia się na forum wspaniałe grono prelegentów, poszukujących rozwiązań w istotnych społecznie i ekonomicznie kwestiach. Forum jest szeroką platformą, obejmującą różne strony sceny politycznej: zarówno przeszłej, jak i obecnej. Intencjonalnym zamierzeniem działań dra Jacka Janiszewskiego jest to, by w tych samych panelach mogli się zetknąć ludzie różnie myślący o gospodarce, żeby każdy głos został usłyszany i wysłuchany. Myślę, że to się udaje znakomicie. Wielkie słowa uznania należą się twórcy forum, znakomitemu organizatorowi i gospodarzowi.  Welconomy to wielkie, wspaniałe wydarzenie, na skalę ogólnopolską. Rozmach i niesamowita determinacja organizatorów widoczna jest na każdym kroku. Co roku zjawia się na forum wspaniałe grono prelegentów, poszukujących rozwiązań w istotnych społecznie i ekonomicznie kwestiach. Forum jest szeroką platformą, obejmującą różne strony sceny politycznej: zarówno przeszłej, jak i obecnej. Intencjonalnym zamierzeniem działań dra Jacka Janiszewskiego jest to, by w tych samych panelach mogli się zetknąć ludzie różnie myślący o gospodarce, żeby każdy głos został usłyszany i wysłuchany. Myślę, że to się udaje znakomicie. Wielkie słowa uznania należą się twórcy forum, znakomitemu organizatorowi i gospodarzowi.

 

profMichał Kleiber, minister nauki w rządach Leszka Millera i Marka Belki  

W dzisiejszym skonfliktowanym świecie stworzenie przestrzeni, w której mogą się spotkać ludzie mądrzy i poświęcić się refleksji nad najważniejszymi bolączkami współczesnego świata, jest inicjatywą godną poparcia ze wszech miar. Od lat jednym z najważniejszych takich miejsc w Polsce jest toruńskie Forum Gospodarcze Welconomy. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu kilkukrotnie i zawsze wynosiłem fascynujące wrażenia. Obserwuję również, że coraz więcej znaczących osób przyjeżdża na forum. Welconomy ewoluuje. I wreszcie, last but not least, gościnność toruńskich władz. Rzecz nieczęsto spotykana i godna podkreślania z całą mocą. Trzymam kciuki za następne edycje, którym będę kibicował i je wspierał.

 

profJacek Kubica, prorektor ds. badań naukowych UMK (fot. Andrzej Romański)

Najcenniejszą inicjatywą Welconomy jest wielopłaszczyznowa przestrzeń, pozwalająca spotkać się ludziom, którzy oczywiście wiedzą o swoim istnieniu, ale na co dzień nie mają szans się zetknąć. To niezwykła okazja do wymiany poglądów, poruszania tematów, na które warto rozmawiać. To również bardzo interesująca możliwość zetknięcia się osób, którym ze sobą, eufemistycznie mówiąc, politycznie czy aksjologicznie nie po drodze. I tu można zaobserwować profesjonalizm uczestników: nie ma znaczenia, czy się ktoś lubi, czy nie (sam zresztą takich miar nie przykładam). Jeśli jest możliwość konstruktywnej rozmowy o problemach, to przejawem profesjonalizmu jest merytoryczna dyskusja. Sympatie lub antypatie nie mają znaczenia.

 

Piotr Madej, prezes firmy „Agro-Sieć” z Chełmna 

Uczestniczę w forum gospodarczym niemal od samego początku, dzięki czemu mogłem obserwować jego ewolucję. Pomysł sam w sobie jest doskonały. Z racji profesji uczestniczę w panelach rolniczych i widzę, jak doskonale działa idea forum na tym polu. Ludzie śmiało wymieniają poglądy, poszukują konstruktywnych rozwiązań. Z każdego forum uczestnicy wychodzą z mnóstwem pomysłów. Z kolei z punktu widzenia regionu nie ma lepszej dlań promocji jak właśnie forum gospodarcze. Nikogo również nie dziwi, że tak dużą reprezentację na forum ma partia, która obecnie rządzi. To tylko pokazuje, że dr Janiszewski zaprasza wszystkich, którzy wykażą dobrą wolę do dyskusji. Mogę się wypowiadać o Welconomy wyłącznie w samych superlatywach.

. 

Tadeusz Donocik, wiceminister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka 

Forum gospodarcze jest w kujawsko-pomorskim bardzo potrzebne. Ale to jedyne tego typu przedsięwzięcie w regionie. Powoduje to specyficzną sytuację: dr Janiszewski nie ma żadnej konkurencji. Nie ma kto podnosić mu poprzeczki, więc podnosi ją sobie sam. I z każdym rokiem ona rzeczywiście zawieszana jest coraz wyżej. Myślę, że właśnie dlatego jest on ceniony zarówno przez ludzi lewicy, jak i prawej strony sceny politycznej. Potrafi się znaleźć w każdych warunkach. Panele mają po kilku ekspertów, którzy również udzielają głosu publiczności. Są krótkie, ale bardzo merytoryczne. W każdym forum uczestniczy marszałek województwa, wojewoda, prezydent Torunia. Wszyscy integrują się wobec idei promocji regionu.