Więcej policji na drogach. Trwa akcja „Znicz” w powiecie toruńskim

fot. Komenda Miejska Policji w Toruniu

Do niedzieli (4 listopada) potrwa policyjna akcja „Znicz”. Na czym będą polegać działania policjantów, które będą prowadzone w całym powiecie toruńskim?

Wszystkich Świętych i kolejne dni to czas wzmożonego ruchu na drogach. W tych dniach nad naszym bezpieczeństwem czuwają policjanci ruchu drogowego i prewencji. Działania pod kryptonimem „Znicz” już się rozpoczęły i będą prowadzone do niedzieli (4 listopada) – do późnych godzin wieczornych.

– Przypominamy, że sygnały i polecenia wydawane przez policjantów są najważniejsze i mają pierwszeństwo przed wszystkimi innymi – mówi Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy toruńskiej policji. – Tak jak na drogach całego kraju, tak i w powiecie toruńskim będą prowadzone wzmożone działania funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji. Będą miały one miejsce zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, a także dni poprzedzające i następujące bezpośrednio po tym dniu.

– Prowadząc samochód nie jeździmy na pamięć – przypomina Dąbrowska. – Zwracajmy uwagę na znaki. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego. Należy parkować samochód w miejscach wyznaczonych, zgodnie z przepisami. Pamiętajmy, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

Piesi zaś powinni uważać w rejonie przejść i wchodzić na nie dopiero po upewnieniu się, że kierujący ich widzi i zdąży wyhamować. Trzeba też pamiętać o obowiązkowych elementach odblaskowych, gdy poruszamy się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

– Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg – mówi Dąbrowska. – Weźmy pod uwagę to, że w tych dniach pogoda może być bardzo zmienna, dlatego dostosujmy prędkość do warunków, jakie panują na drodze. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.