Wiejskie domy kultury

Choć gmina Lubicz ze względu na swoją specyfikę nie ma domu kultury, to na jej terenie co roku odbywa się ponad sto imprez finansowanych z budżetu. – Nasza gmina jest rozległa, mamy siedemnaście sołectw – mówi wójt Lubicza Marek Olszewski. Utrzymujemy w nich czternaście świetlic wiejskich, w których staramy się proponować mieszkańcom wiele różnych form spędzania wolnego czasu.

Najmłodszą placówką – oddaną do użytku w 2014 r. – jest świetlica w Krobi. Jej budowa kosztowała prawie 980 tys. zł. Rocznie na samo utrzymanie tylko tego jednego obiektu gmina wydaje prawie 50 tys. zł.

W każdy poniedziałek od godz. 17 odbywają się w niej zajęcia w grę Go. W ubiegłym roku gmina finansowała warsztaty kreatywne zarówno dla dzieci, jak i skierowane do kobiet. Młodsi tworzyli prace i ozdoby, wykorzystując do tego różne materiały, takie jak masa solna, firanki, druty czy sznurek. Nie zabrakło także zabaw ruchowych i etiud teatralnych. Panie z kolei uczyły się, jak z tego, co znajduje się niemal w każdym domu, stworzyć interesujące ozdoby.

W Krobi cztery razy w tygodniu można też korzystać z punktu bibliotecznego Gminnej Biblioteki Publicznej systematycznie zaopatrywanego w nowości wydawnicze. Prowadząca punkt Maria Bernacka założyła tu Dyskusyjny Klub Książki. Bibliotekarki z lubickiej placówki raz w miesiącu prowadzą w Krobi zajęcia biblioteczne dla maluchów z przedszkola „Ślimaczek”.

– Już drugi raz odbył się tam także „Bal Zaczarowanej Książki” dla dzieci ze szkół podstawowych, a latem grupa rowerzystów – miłośników książek i czytania bawiła się na pikniku „Czytanie na trawie” – opowiada Marzenna Wojnar, dyrektorka biblioteki publicznej. – Świetlica w Krobi gościła również pisarzy – Dariusz Rekosz zaprosił młodych czytelników na warsztaty detektywistyczne, a Iza Niewiadomska–Labiak opowiadała o swojej książce „Motyle są tu tylko na chwilę” i prowadziła warsztaty plastyczne.

W maju zaplanowana jest debata pt. „Jak budować wspólnoty lokalne”. Zaś w czerwcu właśnie w Krobi odbędzie się finał powiatowego konkursu na interpretację wierszy dla dzieci.

– W pierwszą sobotę wakacji zawitają tam znowu rowerzyści, a już po wakacjach Michał Malinowski – założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści porwie dzieci w magiczną podróż do krainy Bajkostworów i Teatrobooków – dodaje Marzenna Wojnar.

W Krobi zainteresowani mieli też przyjemność wysłuchania sfinansowanych przez gminę koncertów Jacka Beszczyńskiego i zespołu Nadziei Orkiestra Maleńka wraz z gośćmi. Gmina dotuje także imprezy sołeckie, takie jak „Zaproś sąsiada” czy Dzień Dziecka oraz współfinansuje część wydarzeń organizowanych przez organizacje działające w Krobi – KS Krobię i Stowarzyszenie „Zakola Drwęcy”.

Świetlica jest także miejscem inicjatyw społecznych. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej kilkakrotnie zorganizował tu mobilny punkt w ramach „Niebieskich Tygodni”, dzięki czemu można było porozmawiać z psychologiem, prawnikiem, a także dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy w przypadku przemocy w rodzinie. Krobia była również miejscem otwartej dla chętnych i cieszącej się dużym zainteresowaniem konferencji „Oswoić Alzheimera”. W grudniu ośrodek przygotował tutaj wigilię dla starszych, samotnych i potrzebujących.

W tym roku GOPS właśnie w Krobi zamierza realizować dwa kolejne projekty dotyczące przeciwdziałania przemocy i aktywizacji bezrobotnych, a także przygotować dwie konferencje – dla rodziców i osób sprawujących opiekę nad starszymi.

– Krobia to nasza jedyna świetlica, w której mamy zatrudnionego administratora na etacie, więc jest tu możliwość szerokiej działalności – podkreśla wójt Marek Olszewski. – Dlatego mieszkańców, którzy mają pomysły na zorganizowanie w tej świetlicy kolejnych inicjatyw, zachęcamy do ich zgłoszenia do urzędu gminy.

Obok świetlicy przy udziale mieszkańców powstał m.in. plac zabaw i boisko do siatkówki sfinansowane z funduszu sołeckiego wyodrębnionego z budżetu gminy Lubicz. Są też plany utworzenia w pobliżu świetlicy przyjaznego mieszkańcom parku.