Wiemy, jak będzie wyglądał 26. Finał WOŚP w Chełmży

Fot. Piotr Gołębiewski/archiwum

Finał WOŚP w połowie stycznia, ale orkiestrowy sztab pracuje już teraz pełną parą. Prawie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik.  W całym mieście kwestować będzie 55 wolontariuszy, głównie uczniów chełmżyńskich szkół.  

– Zaczynamy z samego rana IV Biegiem po Zdrowie. Potem przenosimy się na Rynek, gdzie będą rozmaite atrakcje – mówi Katarzyna Głębocka, szefowa chełmżyńskiego sztabu WOŚP. – Będą zabawy dla dzieci, street food, strzelanie do tarcz przy użyciu paintballa, szczudlarze, puszczanie baniek mydlanych. Wystąpią uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, a także Łukasz Chmielewski – polskie wcielenie Elvisa Presleya.

Będzie też można sobie zrobić zdjęcie z samym Jurkiem Owsiakiem – choć, co prawda, wyciętym z kartonu. W tym samym czasie na hali OSiT-u rozgrywać się będzie turniej siatkówki, w którym ma uczestniczyć sześć drużyn. W przerwach między meczami będą pokazy chełmżyńskich strongmanów, w tym Tomasza Rzymkowskiego, a także lekcje zumby. W foyer ośrodka odbędą się warsztaty dla dzieci – miejscowi artyści będą dawać lekcje malarstwa, lepienia z gliny, a nawet lepienia pierogów.

Podczas każdej imprezy będą do wylicytowania gadżety orkiestrowe oraz inne, cenne przedmioty.

– Jak co roku staramy się o pozyskanie rzeczy ciekawych, oryginalnych, wartych wylicytowania. Będzie na pewno piłka wraz z podpisami wszystkich zawodników Legii Warszawa – informują organizatorzy. 

Finałowe licytacje rozpoczną się o godz. 18 w Restauracji „Ceglana” – zaś o godz. 20, jak co roku, „światełko do nieba”, zawsze tłumnie oglądane przez mieszkańców. Wciąż trwa dogrywanie szczegółów w sprawie głównych występów muzycznych, dlatego organizatorzy nie chcą jeszcze nic zdradzić. 

26.Finał WOŚP przebiegnie pod hasłem „wyrównywania szans w leczeniu noworodków”.

-Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie – informuje Patryk Rybacki, przedstawiciel sztabu. – Dzięki Orkiestrze na oddziały noworodkowe w całej Polsce trafiło blisko 4 tys. urządzeń medycznych za prawie 122 mln zł. Sprzęt dla noworodków trafił także do Szpitala Powiatowego w Chełmży. W ciągu całej historii WOŚP nasz szpital otrzymał od niej sprzęt medyczny warty pół miliona złotych. W tym roku Fundacja WOŚP zakupiła i przekazała Szpitalowi Powiatowemu w Chełmży sprzęt medyczny o wartości ponad 9 tys. zł – na oddział pediatryczny trafiły kardiomonitor i pulsoksymetr, a na oddział położniczo-ginekologiczny komputer do badań – dodaje Patryk Rybacki.  

W tym roku Chełmża pobiła kolejny rekord – uzbierano blisko 32 tys. zł. Czy w styczniu będzie podobnie? 

– Chełmża to nie jest bogate miasteczko. Nigdy nie nastawiamy się na rekord. Wierzę, że znów mieszkańcy będą chcieli nas wesprzeć. Warto wierzyć w ludzi – mówi Katarzyna Głębocka. 

– To, że WOŚP działa z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. To także zasługa sztabu ludzi o wielkim sercu, zawsze chętnych do pomocy w tym szczególnym dniu – dodaje Patryk Rybacki. 

Sztab WOŚP funkcjonuje przy Chełmżyńskim Ośrodku Kultury. Aktualne informacje na temat przygotowań do Finału można znaleźć na Facebooku (facebook.com/chok.chelmza) oraz na stronie Urzędu Miasta Chełmży. Wesprzeć Orkiestrę można już wcześniej – od 2 do 14 stycznia w czterech punktach miasta zostaną wystawione Sztabowe Skarbony Stacjonarne, do których można wrzucać drobne. Znajdziemy je w sklepie odzieżowym Crystal Style, kwiaciarni U Violi, sklepie plastycznym (wszystkie na ul. Sikorskiego) oraz w sklepie elektrycznym Volt (Rynek).