Wiemy, kto ma najpiękniejsze ogrody i gospodarstwa powiatu toruńskiego [zdjęcia]

Polska wieś od lat się przeobraża i pięknieje. Swój udział mają w tym również uczestnicy konkursu na najbardziej zadbane działki siedliskowe oraz ogrodnicze. Zwycięzców wybierało specjalnie powołane jury, a także w głosowaniu SMS – czytelnicy dwutygodnika „Poza Toruń”.

Rozdanie nagród odbyło się w Starostwie Powiatowym w Toruniu 26 października, podczas sesji Rady Powiatu Toruńskiego. Uroczystość poprzedziło spotkanie przy kawie, podczas którego właściciele gospodarstw i ogrodów wymieniali się doświadczeniem związanym z uprawą zieleni.
– Spotykamy się z państwem po raz siedemnasty – mówił Mirosław Graczyk, toruński starosta. – Bardzo się cieszę, że możemy organizować tego typu konkursy. Dzięki nim widzimy to, co na co dzień kryje się w głębi waszych posesji. A ogrody i gospodarstwa są naprawdę imponujące.
XVII edycja konkursu „Piękna Zagroda 2017” rozstrzygnięta została w dwóch kategoriach: na najbardziej zadbaną działkę siedliskową oraz ogrodniczą. Frekwencja była rekordowa, a zgłoszenia napływały zarówno listownie, jak i przez Internet.
– Praca komisji była bardzo ciężka – mówi radna powiatu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, członkini jury. – Wszystkie zgłoszone ogrody i gospodarstwa rolne były przepiękne.
W kategorii „najbardziej zadbana działka siedliskowa – gospodarstwo rolne” zdobywcami trzeciego miejsca są Irena i Mieczysław Ruszkiewiczowie z Głogowa. Drugie miejsce otrzymali mieszkańcy Brąchnowa – Katarzyna i Piotr Kowalscy. Laureatami zaś zostali Marzena i Mieczysław Kukowscy z Warszewic.
W kategorii „najbardziej zadbana działka ogrodnicza – ogródek przydomowy” trzecie miejsce jury przyznało Joannie i Sławomirowi Skrzyneckim z Grębocina, drugie Janinie i Piotrowi Gajdusom z Małej Nieszawki, pierwsze zaś odebrało małżeństwo z Papowa Toruńskiego – Joanna i Dariusz Marcinowscy.
Wyróżnienia wśród właścicieli gospodarstw rolnych otrzymali mieszkańcy Zygmuntowa – Grażyna i Mieczysław Kasprowiczowie, wśród właścicieli ogródków przydomowych zaś Danuta i Eugeniusz Krużewscy z Rzęczkowa oraz Izabela Piechocka i Krzysztof Marcinkowski z miejscowości Grzegorz w gminie Chełmża.
W konkursie SMS swoją nagrodę przyznali także czytelnicy dwutygodnika „Poza Toruń”.
Za najbardziej zadbany ogród uznali teren Janiny i Piotra Gajdusów z Małej Nieszawki. Z kolei właściciele najbardziej zadbanego gospodarstwa to ich zdaniem Jadwiga i Zbigniew Rafińscy z Krobi.
– Na miejsce, które podziwiamy dziś, pracowaliśmy dziesięć lat – tłumaczy małżeństwo Rafińskich. – Inspirację czerpaliśmy z branżowych czasopism i programów telewizyjnych. I udało się stworzyć swój własny pomysł na ogród.
Nagrody w konkursie czytelników dwutygodnika „Poza Toruń” ufundował sklep budowlany Leroy Merlin, przekazując laureatom bony upominkowe w wysokości 1 tys. zł. Organizatorem plebiscytu są: starosta toruński, wójtowie gmin, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Chełmży przy współudziale i medialnym patronacie Fundacji Medium – wydawcy gazety „Poza Toruń”. Sponsorem nagród w konkursie SMS jest sklep budowlano-dekoracyjny Leroy Merlin.

Fot. Łukasz Piecyk

Fot. Michał Kardas – Starostwo Powiatowe w Toruniu

Gospodarstwo – Głogowo – Irena i Mirosław Ruszkiewicz


Gospodarstwo – Czernikowo –  Grażyna i Mirosław Kasprowicz


Gospodarstwo – Grębocin – Jadwiga i Ryszard Górnaccy


Gospodarstwo – Mierzynek 1 – Jadwiga i Zbigniew Rafińscy


Gospodarstwo – Brąchnowo – Piotr i Katarzyny Kowalscy


Gospodarstwo – Warszewice – Mieczysław i Marzena Kukowscy


Ogród – Chełmża – Grzegorz – Izabela Piechocka i Krzysztof Marcinkowski


Ogród – Strużal – Mirosława i Piotr Aruszewscy


Ogród – Brzezinko – Katarzyna i Dariusz Kamińscy


Ogród – Grębocin – Joanna i Sławomir Skrzynieccy


Ogród – Złotoria – Teresa i Roman Pośpiech


Ogród –  Łubianka – Agnieszka i Marcin Myślińscy


Ogród – Popowe Toruńskie Osieki – Anna i Wojciech Siemionowscy


Ogród – Popowe Toruńskie Osieki – Joanna i Dariusz Marcinowscy


Ogród – Papowo Toruńskie Osieki – Teodozja i Józef Rewer


Ogród – Sąsieczno – Sławomira i Łukasz Nowak


Ogród – Mała Nieszawka – Piotr i Janina Gajdus


Ogród – Rzęczkowo – Danuta i Eugeniusz Krużewscy