Woliera z papugami

Wybór był niezwykle trudny. O przydomowe ogrody dba coraz więcej osób. Znamy już jednak laureatów czternastej edycji konkursu „Piękna zagroda”.

Członkowie komisji mieli trudny orzech do zgryzienia. Estetyka jest kwestią względną i wybór zawsze jest na swój sposób subiektywny. Tym niemniej trzeba stwierdzić, że lubiczanie starannie aranżują swoje najbliższe otoczenie.

Celem konkursu jest integracja i aktywizacja mieszkańców wsi do tworzenia atrakcyjnych warunków wypoczynku i pracy.

– Ta rywalizacja jest także zachętą do dbania o poprawę estetyki zabudowy – mówi Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz. – Pozwala także na poprawę warunków higieniczno-sanitarnych w gospodarstwach i na działkach siedliskowych oraz wzmacnia świadomość wagi zagospodarowania otoczenia wokół nas.

Podczas uroczystego wręczenia nagród samorządowcy podkreślali świadomość w tej mierze laureatów konkursu.

– Każda gmina ma uchwałę o przestrzeganiu porządku, ale państwu nie trzeba o niej przypominać – mówiła 17 listopada Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy Lubicz. – To wy dajecie przykład.

Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Toruniu Danuta Wilińska chwaliła samorząd za zaangażowanie w konkurs i przyznała, że z roku na rok wybór zwycięzców jest trudniejszy.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na przyznanie miejsc ex aequo – mówił Marek Gliszczyński, przewodniczący komisji konkursowej.

W kategorii na najbardziej zadbaną zagrodę wiejską I miejsce przypadło Joannie i Januszowi Klugowskim z Gronowa oraz Marzannie i Adamowi Koźlickim z Lubicza Dolnego. II miejsce otrzymali Elżbieta i Maciej Majszak z Grębocina, a także Agnieszka i Jan Janiaczyk z Brzeźna, III – Elżbieta i Wiesław Lubak z Lubicza Górnego oraz Bożena i Mirosław Przybyszewscy z Brzezinka.

W kategorii na najbardziej zadbaną działkę siedliskową podium wygląda następująco: I miejsce – Eugenia i Marian Stefańscy z Grębocina, Małgorzata i Piotr Wegner z Kopanina; II miejsce – Ewa i Adam Jaworscy z Grębocina, Krzysztof i Krystyna Wilczyńscy z Rogowa, Anna i Wojciech Śniechowscy z Nowej Wsi, Ilona i Robert Wróbel z Rogówka, a także Wiesława i Jan Parzych z Jedwabna; III miejsce – Leongina i Andrzej Grygieńć z Krobi oraz Grażyna i Kazimierz Kwiatkowscy z Krobi.

Marzenna Koźlicka mówiła wprost, że aby mieć zadbane otoczenie, trzeba włożyć w to wiele pracy. Nie jest to łatwe, ale efekt potrafi napawać dumą.

– Na szczęście mi pomaga syn Paweł – mówiła kobieta. – Gdy tylko ma wolne, to zajmuje się zielenią wokół domu, która posadzona jest wszędzie, gdzie tylko można.

Jej syn marzy o tym, aby w przyszłości za domem stworzyć wielki park. Teraz elementem charakterystycznym gospodarstwa państwa Koźlickich jest woliera z kilkunastoma papugami.

– Laureaci konkursu są ogrodnikami z zamiłowania do roślin, posiadają obszerną o nich wiedzę – podsumowuje członkini komisji Danuta Suchorzyńska. – Wprowadzają do swych ogrodów urządzenia i elementy architektury ogrodowej, tworzą swoje ogrody z pasją i na bieżąco.