XIII Festiwal Twórczości Ludowej w gminie Obrowo

Edward Nowak upamiętniany jest w gminie Obrowo od 2005 roku. Festiwal pamięci tego nauczyciela, dyrektora szkoły oraz założyciela wielu zespołów muzycznych wszedł do kulturalnego kalendarza Dobrzejewic na stałe.

Festiwal, którego początek zaplanowano na godz. 10, wystartował… znacznie wcześniej.

– To niesamowite, ale pierwsi goście pojawili się już o 8.30 – mówi Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół, Gimnazjum i Liceum w Dobrzejewicach, pomysłodawca przedsięwzięcia. – Zupełnie jakby nie mogli się doczekać. Oczywiście bardzo nas to cieszy i umacnia w przekonaniu, że nasz festiwal ma sens. I że jest wyczekiwany.

Przez scenę przewinęło się kilka pokoleń artystów. Publiczność na nudę narzekać nie mogła.

– Płynące z podium marsze, oberki i kujawiaki powodowały, że nogi chciały tańczyć same – dodaje Janusz Iwański. – Bawiła się zarówno młodzież, jak i starsi.

Zespół Złota Jesień porwał wszystkich do poloneza. Nikogo nie trzeba było specjalnie namawiać. Nie zabrakło oczywiście Kawęczynianek ani założonej w 1922 roku Kapeli im. Kamińskich. Równie udany występ zanotował chór Pokolenie. Dominowała muzyka charakterystyczna dla Ziemi Dobrzyńskiej. Na zakończenie, jak przystało na festiwal upamiętniający Mistrza, zagrała orkiestra dęta założona jeszcze przez samego Edwarda Nowaka.

Prócz muzyków swoje prace zaprezentowało wielu artystów ludowych, wystawiając własne dzieła. Były koronkarki, wikliniarki i rzeźbiarze.

Wszyscy uczestnicy dostali upominki (drobny sprzęt gospodarstwa domowego), a muzycy drewniane statuetki kogucika, które wyrzeźbił miejscowy artysta Janusz Drapała.

– Odbiór imprezy był bardzo pozytywny – mówi dyrektor Iwański. – Wszystko udało się znakomicie.

Cieszy zwłaszcza to, że udało nam się zrealizować nasze główne założenie: pielęgnować dziedzictwo wiejskiej kultury, którego jesteśmy posiadaczami. Dbać o to, co nam zaszczepił Edward Nowak.

Festiwal został dofinansowany przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiat Toruński, a także powstał przy udziale Stowarzyszenia „Edukacja i Przyszłość” w Brąchnówku – autora projektu w konkursie z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego w powiecie toruńskim i województwie kujawsko-pomorskim.

– Warto również dodać, że nasz festiwal nie odbyłby się bez uprzejmości i wsparcia wójta Obrowa Andrzeja Wieczyńskiego, który kibicuje nam od samego początku – podkreśla Janusz Iwański.

Żegnając się, uczestnicy składali sobie życzenia spotkania w przyszłym roku w tym samym składzie. Oby w jeszcze szerszym.