XVII Festiwal Piosenki „Śpiewajmy Razem” za nami

Sukces w tym konkursie otwiera drzwi do wojewódzkiego festiwalu Podpis: Festiwal Piosenki „Śpiewajmy Razem” to okazja do pokazania swojego talentu szerszej publiczności. (fot.

Odbył się XVII Festiwal Piosenki „Śpiewajmy Razem”. Konkurs o randze powiatowej przyciągnął wielu młodych wokalistów z całego regionu.  
 
Festiwal Piosenki „Śpiewajmy Razem” to równocześnie eliminacje powiatowe do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Awans”, który odbędzie się 21 kwietnia w Żninie.

– Impreza cieszy się dużą popularnością. Tym razem wystąpiło ponad 60 wykonawców z wielu miejscowości w regionie, m.in. Torunia, Czernikowa, Wielkiej Nieszawki – mówi Henryk Zatorski z Chełmżyńskiego Ośrodka Kultury. – Poziom z roku na rok jest coraz wyższy. To zasługa dobrych instruktorów wokalnych, których w okolicy nie brakuje, ale przede wszystkim utalentowanej muzycznie młodzieży.  

W powiatowym konkursie biorą udział nie tylko doświadczeni już wokaliści, którzy niejeden występ w poprzednich 
jego edycjach mają za sobą, ale też całkiem nowe osoby, zwłaszcza najmłodsze (konkurs rozgrywany jest w kilku kategoriach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat, 14-16 lat), które talent odkryły w sobie niedawno i dopiero zaczynają nad nim pracować pod czujnym okiem instruktorów.  

Jurorzy mieli w tym roku ciężki orzech do zgryzienia. Poziom był na tyle wyrównany, że postanowiono przyznać kilka pierwszych miejsc. O 
stopniu na podium decydowały niuanse. Oto skrócona lista wyróżnionych. Nagroda Burmistrza Chełmży: Marcelina Stankiewicz; Nagroda Starosty Powiatowego: Dariusz ZiółkowskiI miejsce ex aequo: Laura TruszczyńskaJulia FabińskaII miejsce ex aequo: Zuzanna NowińskaMartyna BarczakIII miejsce ex aequo: Klara KulisPatrycja PawskaMagdalena SobeckaJulia Król. Powiat toruński na Festiwalu „Awans” reprezentować będą: w kategorii 10-13 lat: Martyna NowakKornelia Szwajkowska, Julia Szlendakkategorii 14-16 lat: Marcelina StankiewiczJulia FabińskaLaura Truszczyńska. 

– Są czasem takie autentyczne talenty, które potrzebują szlifu, ale wiadomo od razu, że coś z tego będzie, gdy zechcą się rozwijać – mówi Henryk Zatorski. – Cieszy nas, gdy dzieci same to dostrzegają i traktują śpiew jak istotną część życia. Muzyka jest ważnym elementem wychowania, uwrażliwia, a poprzez teksty pokazuje nieraz właściwą drogę w życiu.