Za nami Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych i Festiwal Wisły

Królowała muzyka tradycyjna, grana na tradycyjnych instrumentach. (fot. Łukasz Piecyk)

Uczestnicy przeglądu byli zgodni: muzyka ludowa jest jak wino: im starsza, tym lepsza. Miłośnicy tego gatunku sztuki mieli swoje prawdziwe święto.  

Idea festiwalu jest prosta: żadnych elektrycznych gitar, syntezatorów i tym podobnych urządzeń na prąd. Tylko instrumenty tradycyjne, na których muzykowało się od zawsze. 

– Festiwal od dawna ma już swoją renomę i wpisał się na stałe do kalendarza kulturalnych imprez w naszej gminie – mówi Anna Strzelecka, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury. – Cieszy nas najbardziej to, że po pierwsze pielęgnujemy w ten sposób tradycję, a po drugie, że do jej grania garnie się coraz więcej młodych ludzi. Tak jest na przykład w przypadku Kapeli Ludowej im. Kamińskich, Kapeli Piotra z Morgowa czy Echa Kujaw. Widać, że młodzi chcą kontynuować tradycje ludowe, pamiętać o tym, co autentycznie polskie. Tym samym obalamy mit, że dzisiejsza młodzież skupia się tylko na muzyce rozrywkowej i elektronicznej. 

Tegoroczny Ogólnopolski Przegląd Tradycyjnych Kapel Weselnych odbył się 13 sierpnia na tarasie widokowym w Osieku nad Wisłą i został połączony z Festiwalem Wisły. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły:  

Kapela Ludowa im. Kamińskich – istniejąca od roku 1986. W tej chwili składa się z 3 członków. Szeroko znana w całej ziemi dobrzyńskiej. Wielokrotnie nagradzana na przeglądach kapel ludowych. 

Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza – powstała w roku 1994 z inicjatywy skrzypka wirtuoza Tadeusza Kubiaka. Tworzy ją 3 muzyków. W repertuarze mają zapomniane utwory regionu łęczyckiego.  

Kapela Chłopaki do wzięcia – istnieje od 4 lat i liczy 4 członków. Występuje na przeglądach kapel, gminnych i powiatowych dożynkach, piknikach, balach seniorów, wieczorkach tanecznych. 

Kapela Benka – składa się obecnie z 4 muzyków. Do niedawna działała przy Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu. Występuje na festynach, piknikach i imprezach okolicznościowych. Wykonuje repertuar ludowy. 

Kapela Echo Kujaw z GOK-u w Wierzbinku – istnieje od 3 lat. Grupą opiekuje się Arkadiusz Skuratowicz. Zespół zdobył wyróżnienie na Konkursie Folklorystyczno-Ludowym Wielkopolski Wschodniej, który odbył się w Kramsku. 

Kapela Piotra z Morgowa – działa od 2010 r. Uświetnia imprezy okolicznościowe, występuje na dożynkach, piknikach. 

Kapela Dolina Drwęcy z Lubicza – wystąpiła w składzie: Zbigniew Dudkiewicz – saksofon, Czesław Kapuściński – saksofon, Zdzisław Zakrzewski – perkusja, Jan Manewicz – akordeon. Istnieje od 7 lat. Jej założycielem jest Zdzisław Zakrzewski.  

Kapela Sami-Swoi z Rypina – 5 członków wspólnie muzykuje od 5 lat. Do jej znaczących osiągnięć można zaliczyć nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel Podwórkowych w Koronowie.  

Kapela Zgrywańce Kościerzyna-Kaszuby – powstała w roku 2015 i liczy 4 członków. Podczas swoich występów prezentują przede wszystkim kulturę i tradycje regionalne. W repertuarze mają również szereg pieśni biesiadnych. 

Kapela Bobrowiacy – istnieje od 15 lat. Muzykuje w niej obecnie 9 członków. W swoim repertuarze ma pieśni ludowe, patriotyczne, a także kolędy i pastorałki. 

– Wyjątkowość tegorocznego przeglądu polegała na tym, że był on połączony z Festiwalem Wisły – mówi Mirosława Kłosińska, sekretarz gminy. – Bardzo uatrakcyjniło to występy artystów, m.in. tym, że w czasie ich koncertów przypływali do nas Wisłą flisacy.