Za nami XX Bieg Niepodległości w gminie Łubianka [zdjęcia]

Jak co roku, w gminie Łubianka w biegu świętowano rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Bieg Niepodległości zgromadził blisko 700 zawodników i zawodniczek. Po raz pierwszy od 12 lat na najwyższym stopniu podium stanął zawodnik gospodarzy.

Bieg Niepodległości w gminie Łubianka ma już dwudziestoletnią tradycję. Odbywa się rok w rok 11 listopada, a trasa każdorazowo liczy dystans 11 kilometrów. Tegoroczna edycja okazała się wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileusz – w tym roku biegacze pobiegli nieco inną trasą niż zwykle. Tradycyjnie start i meta miały miejsce w Pigży, a szlak biegaczy wiódł również przez ruiny Zamku Bierzgłowskiego i malowniczy wąwóz w Leszczu. Trasę jednak trochę zmieniono – zamiast jak do tej pory ścieżką rowerową, biegacze pobiegli po drodze asfaltowej.

– Nowa trasa bardzo usprawniła bieganie – cieszy się Artur Przyjemski, prezes Klubu Maratońskiego Truchcik Łubianka, który zorganizował imprezę. – Otrzymaliśmy zgodę z komendy wojewódzkiej policji na bieg na dystansie 2,5 km po drodze wojewódzkiej, dzięki czemu mogliśmy biec szerzej i szybciej. Do tego trasa przebiegała przez bardzo malownicze zakątki gminy.

Na starcie w Pigży o godzinie 11.11 stanęło blisko 700 zawodników. Po zaciętym finiszu jako pierwszy linię mety minął z czasem 37 min. 56 sek. reprezentant KM Truchcik Bartosz Wiligalski. Drugie miejsce zajął Damian Kłopotek (Chetor Team) z czasem 37 min. 57 sek., zaś trzeci był Paweł Wojtczak (Płock Biega No Age Limit), który przybiegł z wynikiem 38 min. 34 sek. Zwycięstwo Wiligalskiego to pierwszy od 12 lat triumf zawodnika klubu z gminy Łubianka w Biegu Niepodległości.

– To dla mnie jeden z najważniejszych w sezonie biegów – mówi biegacz z Pigży. – Wspaniałe zwieńczenie sezonu. Zwycięstwo w mojej rodzinnej miejscowości smakuje wyjątkowo. Startowałem w dwunastu Biegach Niepodległości, zazwyczaj plasowałem się na miejscach 4.-6., nigdy na podium. Zwykle wygrywali obcokrajowcy albo przyjezdni. W tym roku poziom wyścigu też był bardzo wysoki, ale złapałem dobrą formę i dałem z siebie wszystko.

To nie jedyny sukces KM Truchcik w tegorocznej edycji Biegu. Klub odniósł zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Na pierwsze miejsce Truchcika złożyły się wyniki Bartosza Wiligalskiego, Łukasza Zimmera, Pawła Dzięgielewskiego i Piotra Szymańskiego.

– Dla klubu to najlepsza jak do tej pory edycja Biegu – mówi z dumą prezes Przyjemski. W biegu startowały również panie – w ich gronie triumfowała Angelika Dzięgiel (GKS Fabianki/KM UMK), która uzyskała czas 42 min. 40 sek., przed Anną Arseniuk (Opatrunki Toruń) z czasem 42 min. 44 sek. oraz Arletą Meloch (Olimpia Grudziądz) z czasem 43 min.17 sek. Odbył się też bieg towarzyszący dzieci z udziałem 400 młodych sportowców. Duże zainteresowanie Biegiem Niepodległości świadczy o tym, że jest to wyjątkowa impreza na biegowej mapie Polski i regonu.

– Cieszę się z frekwencji w naszej imprezie i ze zwycięstwa Bartka, który pochodzi z naszej gminy, w niej mieszka i reprezentuje barwy naszego klubu – mówi wójt Jerzy Zająkała, który także wystąpił w listopadowym biegu. – I już za rok zapraszam na kolejną edycję.

Włodarzowi gminy wtóruje prezes KM Truchcik: – Nie schodzimy poniżej pewnego poziomu, który zawsze jest bardzo wysoki. Za rok z pewnością go podtrzymamy.

Organizatorem XX Biegu Niepodległości był Klub Maratoński Truchcik Łubianka przy współpracy z Urzędem Gminy Łubianka oraz Centrum Kultury w Łubiance.

Fot. Łukasz Piecyk