Za tydzień rusza trzecia edycja Tour The Run „Ziemia Gotyku”

Trasa największej biegowej imprezy tego lata w regionie wiedzie przez cztery gminy. Zawodnicy przemierzą dziesiątki kilometrów na trasach nieopodal Łubianki. Chełmży, Łysomic i Papowa Biskupiego. Nazwa imprezy jest nawiązaniem do Tour de Ski – imprezy, w której triumfy święci Justyna Kowalczyk. Jej organizatorem jest klub maratoński Truchcik Łubianka wraz z samorządami gmin, przez które biec będą uczestnicy rywalizacji. Zmagania są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Tegoroczny Tour The Run odbędzie się w dniach od 15 do 18 sierpnia na terenie wszystkich gmin objętych działaniem LSR Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku. Rozpocznie go bieg na dystansie 9 km, którego start i meta znajdują się w Centrum Astronomicznym w Piwnicach (gm. Łysomice) w czwartek 15 sierpnia. Początek zmagań planowany jest na godz. 17.30, a biegacze podążą drogą asfaltową w kierunku Różankowa, po czym zawrócą, kierując się w stronę duktów lasu piwnickiego, aby po 9 km powrócić w miejsce startu.

– W piątkowe popołudnie 16 sierpnia tour przeniesie się do gminy Chełmża – mówi Bartosz Lewandowski z Urzędu Gminy Łubianka. – W Kończewicach (w okolicach szkoły), o godz. 17.30 nastąpi start do biegu na 15 km. Trasa będzie wiodła przez Bogusławki, Nawrę, Parowę Falencką i Głuchowo z metą na stadionie w Kończewicach.

W sobotę 17 sierpnia rywalizacja na dystansie 5 km będzie miała miejsce w gminie Papowo Biskupie. Start do biegu odbędzie się o 16 w Nowym Dworze Królewskim (przy świetlicy), a zawodnicy przebiegną przez Folgowo do mety w Papowie Bisk. Ukoronowaniem tour’u będzie półmaraton (21,1 km), który zostanie rozegrany w gminie Łubianka w niedzielę 18 sierpnia. Biegacze rozpoczną zmagania w samo południe w Gminnym Parku Kultury w Łubiance, tam też będzie meta. Zawodnicy pokonają trasę przez Zamek Bierzgłowski, Bierzgłowo, Wybczyk, Dębiny i Przeczno.

– Podczas imprezy będzie można zapoznać się z lokalnymi zasobami historycznymi, kulturalnymi i przyrodniczymi – mówi Bartosz Lewandowski. – Zaplanowaliśmy również zwiedzanie Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, ruiny zamku krzyżackiego w Papowie Biskupim, warowny zamek krzyżacki w Zamku Bierzgłowskim, gotycki kościół w Bierzgłowie i odrestaurowany wiatrak Koźlak w Bierzgłowie.

Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do 16 lat do udziału w biegach towarzyszących, które odbędą się 18 sierpnia w Gminnym Parku Kultury w Łubiance.

– Dla uczestników biegu gwarantujemy moc emocji, nagrody i wspaniałą zabawę – wskazuje Bartosz Lewandowski. – Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www. lubianka.pl lub www.maratonypolskie. pl. Relacje z kolejnych etapów imprezy będzie można odnaleźć na www.pozatorun.pl. Podsumowanie imprezy opublikujemy na łamach naszej gazety.