Zagrają dla „Filusia”

Już po raz 20. w gminie Łubianka odbędzie się Międzynarodowy Memoriał Adama Filemonowicza. UKS Bałagany Łubianka gościć będą zawodników hokeja na trawie z Ukrainy, Litwy i Słowacji. Naszą gminę reprezentować będzie także drużyna Szkoły Podstawowej w Warszewicach.

Adam Filemonowicz był wybitną postacią hokeja na trawie w Toruniu i regionie. Reprezentował przez wiele lat barwy Pomorzanina jako zawodnik, a następnie trener. Pod okiem popularnego „Filusia” toruński zespół zdobywał złote medale mistrzostw Polski. Dzięki niemu hokej na trawie pojawił się w Łubiance – w 1993 roku Filemonowicz założył tam Uczniowski Klub Sportowy, który nazwał „Bałagany”. Kiedy w 1997 roku Filemonowicz przegrał walkę z ciężką chorobą, niecały rok później współpracownicy uhonorowali go, organizując turniej memoriałowy hokeja dla młodych zawodników.

– Hokej był największą pasją jego intensywnego życia – wspomina sekretarz klubu Roman Dubicki. – Uwielbiał pracę z najmłodszymi, z którymi miał wspaniały kontakt.

W tym roku memoriał odbędzie się już po raz dwudziesty. Organizatorem jak zawsze jest UKS Bałagany, a przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest Bernard Kowalski. W zawodach weźmie udział 18 zespołów, w których skład wejdzie po 8 zawodników i zawodniczek z rocznika 2004 i młodszych. Nie zabraknie przedstawicieli naszego regionu – gminę Łubianka reprezentować będą gospodarze z UKS Bałagany i zespół SP Warszewice, zagrają też dwie ekipy Pomorzanina Toruń i jedna z SP nr 3 w Toruniu. Przyjadą również po dwie drużyny z Poznania i Gliwic. Ukrainę reprezentować będą zespoły z Korostenia, Winnicy, Kalinówki i Boryspola, wystąpią też Słowacy z Bratysławy i Litwini z Wilna.

– W naszym turnieju drużyny prezentują różny poziom sportowy, ale najważniejszy jest udział – mówi sekretarz „Bałaganów”. – Trudno wskazać faworyta, ale na pewno ambicji nikomu nie zabraknie.

Memoriał w Łubiance charakteryzuje specyficzny system rozgrywek. Drużyny rywalizują w dwóch 9-zespołowych grupach, ale do klasyfikacji liczone są nie tylko wyniki meczów systemem „każdy z każdym”, ale też rezultaty w odbywającym się w ramach zawodów turnieju rzutów karnych. Spotkania bezpośrednie odbywają się w sali gimnastycznej gimnazjum w Brąchnowie, zaś turniej karnych w sali Zespołu Szkół w Łubiance. Po rozegraniu fazy grupowej zespoły zostaną pogrupowane według zajętych miejsc i zagrają w meczach o poszczególne lokaty.

Turniej rozpocznie się w piątek 3 lutego. Od 9:30 do 13:15 rywalizować będą drużyny grupy A, a od 14 do 17:30 tego samego dnia zagrają zespoły z grupy B. Rzuty karne w godz. 10-12 strzelać będą ekipy z grupy B, w godz. 15:30-17 z grupy A, a od 20:30 będzie miał miejsce wspólny konkurs. Mecze w sobotę 4 lutego odbywać się będą w godz. 9:30-13 i 13:45-17 odpowiednio dla grup B i A, a konkursy karnych w godzinach 10-12 i 15:30-18:30 w odwrotnej kolejności. W niedzielę 5 lutego od 9:30 do 10:45 w sali ZS w Łubiance odbędą się mecze o miejsca 13-18, a w godzinach 9:10-13 potrwają spotkania o pozycje 1-12. Od 12:30 przewidywane są mecze finałowe, zaś 40 minut później, na uroczystej gali zamknięcia turnieju, wręczone zostaną nagrody.

– Zapraszamy młodzież i dorosłych do dopingowania naszych zawodników z Łubianki i Warszewic – mówi Roman Dubicki. – Turniej to okazja do zapoznania się z niszowym, a ciekawym sportem, jakim jest hokej na trawie. Entuzjazm i duch walki, jakie młodzież prezentuje na parkiecie w tym turnieju, są imponujące.