Zamek Dybów zaprasza do wspólnej zabawy

25 lipca na Zamku Dybów w Toruniu ruszył program Kulturalny Zamek nad Wisłą


Organizatorzy podkreślają najważniejszy cel projektu: zapewnienie dzieciom i dorosłym możliwości aktywnego i bezpiecznego spędzenia wakacyjnego czasu. Jest to cykl warsztatów, podczas których uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w fechtunku, łucznictwie, filcowaniu, krawiectwie, garncarstwie, modelarstwie oraz plastyce. Zajęcia kierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak też do dorosłych. Udział jest bezpłatny. 

 

Po lewej stronie Wisły, gdzie znajdują się ruiny Zamku Dybowskiego, nie ma zbyt wielu miejsc, w których kwitnie działalność kulturalna. Dlatego też Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” wychodzi z inicjatywą zapewnienia stałych atrakcji na Zamku w okresie wakacyjnym.  

– Na Podgórzu jest generalnie niewiele instytucji kultury  mówi Aleksander Zmuda Trzebiatowski, prezes Fundacji Zamek Dybów i Gród Nieszawa Do tego okres wakacji sprzyja temu, że mnóstwo dzieci po prostu się nudzi. Nie wszystkie mogą wyjechać na całe dwa miesiące. To właśnie do nich kierujemy naszą ofertę. Mogą u nas rozwinąć swe zdolności manualne.  

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób, które zainteresowane są aktywną formą wypoczynku w otoczeniu średniowiecznych ruin. Znakomita większość warsztatów ma na celu przybliżenie dawnego rzemiosła poprzez naukę wybranych umiejętności, które były powszechne w czasach średniowiecza.

Na zajęciach inauguracyjnych uczestnicy zapoznali się z trudną sztuką średniowiecznego fechtunku. Trening był prowadzony przy użyciu bezpiecznej broni piankowej pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów, toteż nikt nie musiał obawiać się o swoje bezpieczeństwo. 

Dalszy plan zajęć wygląda równie atrakcyjnie. Któż bowiem nie chciałby poczuć się jak sławny Robin Hood i stać się znakomitym łucznikiem? Podczas zajęć posługiwania się łukiem będzie taka możliwość! Jeśli jednak ktoś chciałby rozwinąć swój talent plastyczny, to organizatorzy zapraszają na zajęcia lepienia w glinie, filcowania i krawiectwa. Młodszym artystom z pewnością przypadną do gustu zajęcia z rysunku i malarstwa. Z kolei podczas zajęć modelarskich uczestnicy będą mieli możliwość wybudowania z małych glinianych cegiełek modelu Zamku Dybowskiego oraz postawienia na nowo nieistniejącego już miasta Nieszawy. 

– Staramy się przede wszystkim zorganizować czas wszystkim tym, którzy nie mają pomysłu na ciekawe, aktywne wakacje – dodaje Aleksander Zmuda Trzebiatowski.  To oczywiście nasza inicjatywa, ale dodajmy, że byłaby niemożliwa bez wsparcia Urzędu Miasta, dzięki któremu zajęcia mogą być darmowe (urząd ufundował materiały i wyposażenie). Chcemy również, aby poprzez te warsztaty, które odbywają się cztery razy w tygodniu, udało się ożywić nieco Zamek. Realizujemy, niejako przy okazji, wiele różnych ciekawych pomysłów. Będą spotkania z pasjonatami, którzy opowiedzą o swoich zamiłowaniach. Będzie też plener malarski  szalenie inspirujący, ponieważ z Zamku Dybowskiego widok na Wisłę i na całą panoramę Torunia jest naprawdę zapierający dech w piersiach. To wspaniała okazja, by rzucić na płótno swój Toruń. 

Każdy z uczestników, niezależnie od wieku, będzie mógł wziąć udział w zajęciach. Zorganizowano 4 grupy wiekowe: do 8. roku życia, do 12., do 16. i powyżej lat 16. Poszczególne zajęcia zajmują około 1,5 godziny. Warsztaty potrwają do 31 sierpnia. Dodatkowo, w oczekiwaniu na swoje zajęcia, uczestnicy będą mogli skorzystać ze stanowiska gier i zabaw plebejskich oraz zagrać w najróżniejsze historyczne gry planszowe.

Zainteresowanych zapraszamy e-mailowo: turystyka@dybow-nieszawa.org.pl lub telefonicznie pod nr. tel. 575 145 800. Liczba miejsc jest ograniczona. W przypadku miejsc wolnych istnieje możliwość dopisania się do listy na Zamku przed samym rozpoczęciem zajęć. Udział w zajęciach jest darmowy, liczy się wyłącznie kolejność zgłoszeń.

Autor: Robert Kamiński