Zasłużeni dla gminy Lubicz otrzymali wyróżnienia [zdjęcia]

Tradycyjnie 30 grudnia mieszkańcy gminy Lubicz spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, aby podsumować mijające dwanaście miesięcy. Podczas uroczystości świąteczno-noworocznej zaprezentowano film o tym, co działo się w gminie w ostatnim roku.

– Naszym atutem są nasi mieszkańcy – podkreślali wójt Marek Olszewski i przewodnicząca rady gminy Hanna Anzel na spotkaniu świąteczno-noworocznym w Grębocinie.

– Co roku spotykamy się 30 grudnia, aby podsumować minione dwanaście miesięcy, a także podziękować tym, na których szczególnie mogliśmy liczyć i pogratulować najlepszym sportowcom z naszej gminy – wyjaśnia wójt gminy Marek Olszewski.

Dzięki filmowi zrealizowanemu przez Beatę Nowak-Latańską zaproszeni mieszkańcy mogli powspominać 2016 rok. A jaki on był? Rozpoczął się otwarciem nieodpłatnego punktu pomocy prawnej. W kwietniu zaś ruszył program 500+. W gminie Lubicz w pierwszym tygodniu złożono prawie 800 wniosków o przyznanie świadczenia. W maju tysiące mieszkańców bawiło się w Lubiczu Górnym na Gminnym Dniu Dziecka i finale Ligi Orlika z „Poza Toruń”. Nie zabrakło gości specjalnych, wśród których znalazła się Otylia Jędrzejczak.

W czerwcu wójt Lubicza poprowadził w Warszawie Ogólnopolską Samorządową Debatę Oświatową z udziałem minister edukacji Anny Zalewskiej. W sierpniu w gminie nastało wielkie szaleństwo. Wszystko za sprawą koncertu zespołu Weekend – gwiazdy wieczoru tegorocznego „Lubickiego Lata”.

We wrześniu Marek Olszewski, który jest także przewodniczącym Związku Gmin Wiejskich RP, na dziewięć miesięcy objął funkcję współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W grudniu zaś Lubicz, jako jedyna gmina wiejska w regionie, na międzynarodowym forum w Toruniu otrzymał wyróżnienie „Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej”.

W ubiegłym roku nie zabrakło też inwestycji, m.in. budowy kanalizacji w Lubiczu Dolnym czy kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Grabowcu.

Licznymi osiągnięciami pochwalić się też mogli mieszkańcy, co widać było podczas świąteczno-noworocznego spotkania w Grębocinie. Jak co roku wójt Marek Olszewski i przewodnicząca rady gminy Hanna Anzel docenili mieszkańców działających na rzecz społeczności lokalnej.

– Witrażami z herbem gminy zostały wyróżnione osoby, które swój czas poświęciły gminie, wspierając ją w wielu inicjatywach – mówi Hanna Anzel. – Ponadto nagrodą doceniliśmy tych, którzy promują nasz region, propagują sport wśród młodzieży i aktywnie działają dla szkół.

W ręce mieszkańców gminy trafiły także statuetki anioła. Za rok 2016 otrzymali je m.in. zasłużeni dawcy krwi.

Ostatnie dni roku były też doskonałą okazją do podsumowań sportowych i nagrodzenia osób, które w minionych dwunastu miesiącach zdobyły wysokie lokaty w ogólnopolskich i międzynarodowych zmaganiach, sławiąc przy tym gminę.

– Na naszym terenie mieszka wielu znakomitych, uzdolnionych młodych ludzi – dodaje Hanna Anzel. – Jesteśmy z nich dumni i w ten właśnie sposób chcemy podziękować im za promocję naszej gminy.

Wśród nagrodzonych znaleźli się drużynowy mistrz świata juniorów na żużlu, zwycięzca I rundy Międzynarodowych Mistrzostw w Motocrossie czy zdobywca złotego medalu Mistrzostw Polski Kadetów Starszych w Kickboxingu. Gmina w ubiegłym roku mogła być także dumna z licznych osiągnięć tancerzy, lekkoatletów czy „złotej” jazdy kolarzy.

Pełna lista osób nagrodzonych podczas świąteczno-noworocznego spotkania znajduje się na oficjalnej stronie gminy www.lubicz.pl.

Uroczystość podsumowującą miniony rok uatrakcyjnił występ Jacka Beszczyńskiego i zespołu „Nadziei maleńka orkiestra”.

Fot. Piotr Lampkowski