Zespół Melodia ze Złejwsi Małej zajął II miejsce na I Festiwalu Seniorów „O Matce pieśń”

Do Festiwalu zgłosiło się 70 zespołów z całej Polski. Tym większy jest sukces Melodii, która w pokonanym polu pozostawiła wiele renomowanych i utytułowanych formacji. 

Nie jest to pierwszy sukces zespołu. W styczniu 2016 r. Melodia wyśpiewała I nagrodę na Konkursie Kolęd i Pastorałek w Osiu, a w maju tegoż roku – Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Mroczy, na Festiwalu Pieśni Żołnierskiej i Patriotycznej.

Zespół Śpiewaczy Melodia, bo tak brzmi jego pełna nazwa, składa się z 16 osób śpiewających i 5 tworzących kapelę (akordeon, skrzypce, klarnet, bęben, kontrabas). Muzykują wspólnie od kilku lat, stale poszerzając swój repertuar.

– Śpiewają u nas wyłącznie osoby z pasją – mówi Maria Karpińska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Złejwsi Małej, założycielka i dyrygent zespołu. Wykonujemy pieśni najróżniejsze: ludowe, biesiadne, patriotyczne, religijne, kolędy. Ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia.

Festiwal „O Matce pieśń” powstał z inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. W pierwszym etapie jury wysłuchało płyt demo, kwalifikując do finału 23 zespoły. W drugim etapie na scenie pojawiły się zespoły i chóry ze Szczecina, Krakowa, Suwałk, Nowego Targu, Siedlec, Strzelców Opolskich, Katowic, Torunia, Włodawy, Kobyłki, Białegostoku, Białych Błot, Papowa Biskupiego, Gubina, Powsina, Dminina, Wagańca, Nowej Suchej, Sitańca.

– Nie dokonano podziału na chóry i zespoły – dodaje Maria Karpińska. – Wszyscy rywalizowali w jednej grupie. Musieliśmy stawić czoła wielu zespołom miejskim. Tym bardziej cieszy nas zajęte miejsce.

Każdy zespół miał do wykonania trzy utwory: o Maryi naszej Matce, o Ojczyźnie naszej wspólnej Matce, o Matce ziemskiej. Zespół Melodia zaprezentował utwory: „O pełen skarbów łask oceanie”, „Ojczyzno ma”, „Najmilejsza w życiu jest mi mama”.

Jury przyznało następujące wyróżnienia: III miejsce i nagrodę w wysokości 3 tys. zł – Reprezentacyjnemu Chórowi Seniorów z Siedlec, II miejsce i 5 tys. zł – Zespołowi Śpiewaczemu Melodia ze Złejwsi Małej oraz I nagrodę i 10 tys. zł – Miejskiemu Nauczycielskiemu Chórowi „Gorce” z Nowego Targu.

– Ta nagroda to dla nas nobilitacja i zachęta do większego wysiłku i częstszych prób – podkreśla Maria Karpińska. – Choć, szczerze mówiąc, żadnej osoby z naszego z zespołu do śpiewania nie trzeba dodatkowo zachęcać.