Zobacz piękne ozdoby wielkanocne na jarmarku w Przysieku

5 godzin gotowania w cebulowej łusce i 6 godzin skrobania skalpelem rysunku. Tyle czasu zajęło pani Dorocie Ścibut z Malic wykonanie zwycięskiej pisanki.
Praca ta zwyciężyła w kategorii dorosłych w VI Wojewódzkim Konkursie Pisanek Wielkanocnych, który odbył się w minioną sobotę podczas Jarmarku Wielkanocnego w Przysieku. – Od dziecka zawsze w Wielkim Tygodniu robiliśmy pisanki do koszyczka. Jednak tak na poważnie zajęłam się robieniem pisanek jakieś dziesięć lat temu – opowiadała pani Dorota, która na co dzień zajmuje się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

– Swoją twórczość zaczynałam od wykonywania tradycyjnych wzorów roślinnych, ale zawsze chciałam przedstawiać postacie na pisance i w tą stronę właśnie rozwinęłam moją pracę. Zdarzało się już, że oprócz wielkanocnych znajomi zamawiali u mnie także pisanki z wzorami okolicznościowymi np. z okazji ślubu czy chrzcin. Taka pisanka z dedykacją służyła im za pamiątkę – dodała mistrzyni w pisaniu jajek.

Konkursowe prace można było podziwiać przez cały czas trwania jarmarku. A ten przyciąga z roku na rok coraz większe tłumy odwiedzających. – Na nasz jarmark przyjeżdża bardzo coraz więcej osób. Można tu spotkać gości tak z Torunia i Bydgoszczy jak i z całego województwa. Momentami alejki między stoiskami potrafią się niemal korkować – potwierdzał wysoką frekwencję Marek Rząsa z Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Niezliczone ilości kolorowych pisanek, kraszanek, palm, wyszywanych serwet i obrusów, bogato zdobione figurki, a także rośliny i liczne regionalne przysmaki oraz napitki oferowało podczas jarmarku ponad 150 wystawców.

– Przyjechałem z żoną i synkiem poszukać ciekawych ozdób świątecznych i po jakąś smaczną wędlinę oraz nalewkę – zdradzał pan Tomek, który na jarmark przyjechał z Torunia. Te plany potwierdziła również małżonka Hania – Już mamy piękną, barwną palmę ale to dopiero początek zakupów.

Jak to na jarmarkach bywa w minioną słoneczną sobotę każdy kto pojawił się na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku mógł się najeść, napić, pobawić przy ludowej muzyce oraz kupić sporo ciekawych rzeczy. Tegoroczna Wielkanoc tuż, tuż, a kolejny, siódmy już jarmark z nią związany już za rok.

 

Łukasz Kurpiński