Życiowe rady

Blisko 260 dzieci z gminy Zławieś Wielka wzięło udział w szkoleniu dotyczącym zachowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podczas ferii. 

Pod koniec stycznia pod patronatem Urzędu Gminy we wszystkich szkołach na terenie gminy odbyła się bardzo ważna akcja. Członkowie ochotniczych straży pożarnych tłumaczyli dzieciom z zerówek, klas pierwszych oraz oddziału przedszkolnego w Złejwsi Małej, jak należy zachowywać się na drodze. O przepisach ruchu drogowego najmłodszym mówili Andrzej Michalski, Ilona Nowak i Agata Gulczyńska z OSP Łążyn, Robert Babiarz i Mirosław Buliński z OSP Toporzysko oraz Marcin Lewandowski z OSP Siemoń.

– Na tym jednak nie koniec – mówi Paulina Zakierska z Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej. – Strażacy również wspomnieli o zasadach zachowania się w trakcie zimowych zabaw. Szczególnie ostrzegali dzieci przed wchodzeniem na lód czy też zjeżdżaniem na sankach w niebezpiecznych miejscach. Nasze maluszki wykazywały się doskonałą wiedzą na temat numerów alarmowych, konieczności noszenia odblasków i bezpiecznej jazdy na rowerze.

Urząd Gminy zafundował dzieciom kamizelki odblaskowe. Strażacy wykorzystali również okazję, aby przestrzec przed czadem. Na ryzyko śmiertelnego zatrucia się tlenkiem węgla narażeni są wszyscy, którzy do ogrzewania domu wykorzystują paliwa stałe, czyli drewno, węgiel czy ekogroszek. Nieszczelna instalacja może spowodować ulatnianie się bezwonnego i przezroczystego czadu. Strażacy przypomnieli więc o regularnych przeglądach kominiarskich oraz zakupie czujników wykrywających tlenek węgla.