KONKURS PIĘKNA ZAGRODA 2018 – GŁOSOWANIE

Jesteśmy coraz bliżej wyłonienia laureatów tegorocznego konkursu „Piękna Zagroda” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu we współpracy z dwutygodnikiem „Poza Toruń”. Komisja konkursowa dokonała już swojego wyboru. Teraz czas na naszych czytelników.

To, że wieś przechodzi transformację, widać na pierwszy rzut oka. Polska wieś się przeobraża i pięknieje. Na wygląd ten pracują także mieszkańcy powiatu toruńskiego – uczestnicy konkursu na najbardziej zadbane działki siedliskowe oraz ogrodnicze. Zwycięzców wybierało specjalnie powołane jury, teraz zaś okazję do oceny mają czytelnicy dwutygodnika „Poza Toruń”.

– Kolejna, już 17. edycja konkursu „Piękna Zagroda” wkracza w decydującą fazę – informuje Mirosław Graczyk, starosta toruński. – Powiatowa komisja konkursowa po przeprowadzeniu w lipcu wizytacji każdego zgłoszonego ogrodu przydomowego oraz działek siedliskowych dokonała już wyboru.

Jak miejsca, które odwiedzili, oceniają członkinie jury?

– Tegoroczny poziom konkursu jest bardzo wysoki – mówi Joanna Wantowska, inspektor ds. środowiska w Wydziale Środowiska Starostwa Powiatowego w Toruniu. – Przede wszystkim zaskoczyła mnie pomysłowość mieszkańców naszego powiatu. Każde ze zgłoszonych miejsc jest dopieszczone pod względem zarówno kolorystycznym, jak i estetycznym. Wybraliśmy te, które nas do siebie przyciągały, w których widzieliśmy zaangażowanie w pracę i włożone tam serce.

Podobnego zdania jest Danuta Wilińska, kierownik Powiatowego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Toruniu.

– W każdej edycji konkursu ktoś nas zawsze czymś zaskoczy – mówi. – Nie spodziewałam się, że przy pracy w tak dużych gospodarstwach mieszkańcy znajdują jeszcze czas na tworzenie i pielęgnację swoich ogrodów. Szczególnie zachwyciły mnie miejsca, których nie widać było z ulicy. Wchodziło się do nich jak do miejsc magicznych. I właśnie ta magia miała także wpływ na naszą ostateczną ocenę.

Wyniki konkursu zaprezentowane zostaną 8 września, podczas festynu „Barwy lata, dary jesieni” w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku. Poza nagrodami przekazanymi od organizatorów i sponsorów konkursu tę dodatkową – „Nagrodę Publiczności” – zdecydował się ufundować starosta toruński.

W głosowaniu będą brały udział wszystkie zgłoszone ogródki i siedliska. Informacje o możliwości oddawania swojego głosu, wraz ze zdjęciami wszystkich działek, pojawią się na stronie www.pozatorun.pl. Galeria fotografii dostępna będzie od 17 do 31 sierpnia. Aby zagłosować na najlepszą według siebie kandydaturę, swój głos należy przesłać mailem na adres: pieknazagroda@pozatorun.pl. Zwycięzcą w tej kategorii zostanie właściciel działki, która uzyska największą liczbę głosów.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad głosowania będą na stronie internetowej powiatu www.powiattorunski.pl.

– Wszystkich miłośników pięknych zagród i ogrodów gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy – podkreśla Mirosław Graczyk. – Pomóżcie nam państwo wybrać miejsce ładne, zadbane i jednocześnie funkcjonalne. W ten sposób chcemy promować i doceniać starania właścicieli zagród, ich dbałość o estetykę i poszanowanie piękna naszej polskiej wsi.

Fot. Michał Kardas/Starostwo Powiatowe w Toruniu

Kategoria GOSPODARSTWO:

  1. Gmina Chełmża, Zelgno:

2. Gmina Czernikowo, Osówka Kolonia:

3. Gmina Lubicz, Grębocin:

4. Gmina Łubianka, Bierzgłowo:

5. Gmina Obrowo, Skrzypkowo:

6. Gmina Zławieś Wielka, Łążyn:

Kategoria OGRÓD

7. Gmina Lubicz, Grębocin:

8. Gmina Łubianka, Łubianka:

9. Gmina Łysomice, Zakrzewko:

10. Gmina Łysomice, Papowo Toruńskie:

11. Gmina Obrowo, Zawały:

12. Gmina Wielka Nieszawka, Mała Nieszawka:

13. Gmina Zławieś Wielka, Siemoń: