Płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji
Do 2 września 2024 r. rolnicy, którzy złożyli w wymaganym terminie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wsparcie dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji. Pierwszy rodzaj wsparcia dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Drugi rodzaj finansowania przyznawany jest za wyłączenie z produkcji rolnej gruntów ornych (obowiązuje zakaz wypasu i koszenia oraz zakaz stosowania nawozów i środków ochrony roślin).
Płatność dla małych gospodarstw
Rolnik, może otrzymać płatność dla małych gospodarstw, jeżeli łączna powierzchnia:
1. gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów posiadanych przez tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
2. użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2024 r.
– wynosi nie więcej niż 5 ha.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Stawka płatności wyniesie równowartość 225 euro/ha powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów, czyli maksymalnie 1 125 euro na gospodarstwo.
Dodatkowo rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania.
Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca (tj. za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%).
Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw można złożyć w terminie do dnia 2 września 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.W aplikacji eWniosekPluswe Wniosku o przyznanie płatności na rok 2024w sekcji: załączniki należy wybrać załącznik: Z0296 – „Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw” oraz dodać skan uzupełnionego i podpisanego „Wniosku o przyznanie płatności dla małych gospodarstw”. Wzór wniosku jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr.
Grunty wyłączone z produkcji
Płatność do ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji” jest przyznawana:
1. do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów,
2. do nie więcej niż 4% powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.
Na gruntach wyłączonych z produkcji (gruntach ugorowanych) nie prowadzi się produkcji rolnej, w tym: nie prowadzi się wypasu i koszenia, nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin – w terminie od dnia 1 stycznia do 31 lipca.
Zabiegi agrotechniczne w przypadku gruntów ornych ugorowanych w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji przeprowadza się w terminie do dnia 31 października roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
W 2024 r. wniosek o przyznanie płatności do gruntów wyłączonych z produkcji może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich na rok 2024.
Wniosek o przyznaniepłatności do gruntów wyłączonych z produkcji można złożyć w terminie do dnia 2 września 2024 r. w aplikacji eWniosekPlus, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: https://www.gov.pl/web/arimr.