Powiat jako przestrzeń współpracy
Debiutując w roli felietonisty, chciałbym wszystkim Czytelnikom ukazać samorząd powiatowy, starostę i Starostwo Powiatowe z trochę innej strony.
Powiat Toruński na co dzień wykonuje zadania określone przez ustawy. Jednak ja, jako samorządowiec, patrzę na problemy mieszkańców powiatu znacznie szerzej. Chcę więc w roli starosty toruńskiego skoncentrować się na problemach, które nie zawsze należą do zadań powiatu, a które realnie doskwierają mieszkańcom. Mam tu na myśli kłopoty z korkami czy komunikacją publiczną.
Powiat Toruński wielokrotnie wykazał się umiejętnością budowania partnerstw, by realizować zadania, które wykraczały poza jego granice. Byliśmy inicjatorem i liderem współpracy przy budowie dróg rowerowych łączących wiele gmin. Realizowaliśmy projekty edukacyjne wdrażane w całym województwie kujawsko-pomorskim.
Dzisiaj stoją przed nami nowe wyzwania. Chcemy skupić samorządy wszystkich szczebli wokół problemów mieszkańców i pójść o krok dalej – zaproponować samorządową inicjatywę współfinansowania działań podejmowanych przez ministerstwa, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad czy Polskie Linie Kolejowe (PLK), żeby odblokować i przyspieszyć ich realizację. Chcemy w ten sposób pomóc wybudować obwodnice Chełmży i Łysomic, rozwiązać problem korków w Lubiczu. Planujemy zwiększyć liczbę pociągów na trasie Toruń – Czernikowo, zmodernizować tę linię i zlokalizować przystanki bliżej ludzi. Naszym celem jest także poprawa transportu autobusowego – więcej połączeń do większej liczby miejsc na terenie powiatu.
Jesteśmy już po wstępnych rozmowach na poziomie ministerialnym i lokalnym. Wierzę, że takie podejście, pełne determinacji i chęci współpracy, przyniesie wkrótce pozytywne skutki.