Nowe programy pomocowe dla toruńskich przedsiębiorców
1 marca rozpoczął się nowy okres programowania pomocy de minimis na lata 2024-2030.
Do 30 czerwca nadal obowiązują programy podjęte w 2020 roku. W ramach limitu 200 000 euro ze zwolnienia mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy zrealizowali nową inwestycję, utworzyli nowe miejsca pracy, na starówce podjęli po raz pierwszy prowadzenie działalności albo już tam prowadzą działalność w zakresie branż zanikających, chronionych, czy preferowanych.
Wprowadzono także nowe programy z nowymi limitami, wydłużonymi okresami zwolnień i uproszczonymi zasadami przystępowania do nich. Rozszerzony został także obszar obowiązywania programów o kolejne dzielnice miasta. Szerszy pakiet pomocowy przygotowano dla przedsiębiorców działających na terenie zespołu staromiejskiego i Bydgoskiego Przedmieścia. W kwietniu do tego grona dołączą przedsiębiorcy z Podgórza. Ci, którzy prowadzą działalność w zakresie branż zanikających, chronionych i preferowanych w Toruniu będą zwolnieni od podatku od nieruchomości aż przez 6 lat. Nieco krócej, bo przez 3 lata od podatku będą zwolnieni przedsiębiorcy, którzy na terenie zespołu staromiejskiego, Bydgoskiego Przedmieścia lub Podgórza podejmą po raz pierwszy prowadzenie działalności.
Wnioski można składać do 31 grudnia 2030 roku. Ze zwolnienia podatkowego mogą korzystać również mieszkańcy inwestujący w proekologiczne instalacje w obrębie nieruchomości innych niż zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Zwolnienie dotyczy budynków, na których zainstalowano zielony dach, ogród wertykalny lub zieloną fasadę. W zależności od umiejscowienia nasadzeń zwolnienie przysługuje przez okres 3 lub 5 lat
Każdy z wymienionych programów zawiera szczegółowe warunki zwolnienia, jak i formularze. Obsługę programów zapewnia Wydział Podatków i Windykacji Urzędu Miasta Torunia. Szczegółowe informacje znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej.