Powołano Radę Dziedzictwa Kulturowego. Czym będzie się zajmować?
W poniedziałek Paweł Gulewski, prezydent Torunia, wręczył w Ratuszu Staromiejskim akty powołania do Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
Rada jest zespołem doradczym, eksperckim, opiniodawczym i inicjatywnym prezydenta Torunia, w zakresie ochrony, opieki, popularyzacji i promocji materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta. Jej pracami pokieruje dr. hab. Michał Białkowski, prof. UMK, pełnomocnik prezydenta ds. dziedzictw kulturowego. Zastępcą została dr hab. Magdalena Iwanicka, prof. UMK, dyrektor Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
To jest niezwykły moment. Spełnia się nie tylko moje marzenie, ale też marzenie tych, którzy myślą w kontekście naszego Torunia o tym, żeby raz jeszcze spojrzeć na bogactwo kulturowe naszego miasta. Mam tutaj na myśli dziedzictwo związane z zabytkami, z tym co przez wieki udało się pokoleniom Torunia wytworzyć. Dzisiaj siedemnaścioro osób wchodzi w skład organizmu, który będzie tworzył nową historię – podkreśla Paweł Gulewski, prezydent Torunia.
Tak wygląda skład Rady:
- dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK,
- dr hab. Anna Błażejewska, prof. UMK,
- Izabela Brzostowska,
- prof. dr hab. Wojciech Chudziak,
- Beata Herdzin,
- prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow,
- Aleksandra Mierzejewska,
- prof. dr hab. Krzysztof Mikulski,
- Emanuel Okoń,
- dr Maciej Prarat,
- dr hab. Pszczółkowski, prof. ASP,
- dr Marek Rubnikowicz,
- ks. Wojciech Kiedrowicz,
- Danetta Ryszkowska-Mirowska,
- Szymon Spandowski.
Jednym z pierwszych zadań nowopowołanej Rady będzie uporządkowanie spraw związanych z prowadzonymi pracami archeologicznymi w obrębie starówki oraz podjęcie działań na rzecz ochrony budownictwa szkieletowego. Rada opracuje wieloletni program ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Torunia i przygotowanie miasta do zbliżającego się jubileuszu 800-lecia lokacji i nadania praw miejskich, które będzie miał miejsce w 2033 roku.
Kadencja Rady rozpoczęła się 21 października 2024 roku, i upływa wraz z kadencją Rady Miasta Torunia, czyli w 2029 roku. Działalność w RDKT ma charakter społeczny.