Toruń utrzymuje unijne poziomy recyclingu
Od kilku lat obowiązuje unijna dyrektywa narzucająca samorządom określone poziomy recyclingu. Co roku są coraz większe. Toruń jak dotąd przestrzega tych przepisów.
Unijna dyrektywa odpadowa postawiła Polskę przed wyzwaniem osiągnięcia 35-procentowego poziomu recyclingu, co udało się zrobić w mieście. Już za rok samorządy będą musiały osiągnąć 45% recyklingu, a do 2025 r. – dodatkowe 10%.
To ogromne wyzwanie, bo tak wysokie progi są dla wielu gmin trudne do przejścia. Dziękujemy więc mieszkańcom za zaangażowanie w prowadzenie selektywnej zbiórki w ich gospodarstwach domowych, bo to jest clou całej gospodarki odpadami. Przed nami jednak jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć kolejne poziomy. Wartość wysiłku torunian nie polega tylko na uniknięciu kar. To przede wszystkim kwestia interesu społeczności lokalnej, gdzie lepsza zbiórka odpadów przekłada się na lepszą jakość życia – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Wzrost odsetka odpadów trafiających do odzysku i recyklingu wymaga przede wszystkim inwestycji w technologie przetwarzania odpadów, np. w rozwój nowoczesnych metod sortowania odpadów czy zagospodarowania frakcji biodegradowalnej. Nie można też zapominać o edukacji ekologicznej. Wprowadzenie jednolitych zasad selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju jest jednym z narzędzi, ale to edukacja stanowi klucz do zmiany. Na osiągnięcie wytyczonych prawem wskaźników pozostało bardzo mało czasu.
Tu kluczowym narzędziem staje się edukacja „odpadowa”. Zmiana mentalności społeczeństwa i przyzwyczajeń wymaga czasu, ale warto podjąć wysiłek, aby stworzyć społeczeństwo recyklingu – przekonuje Michał Zaleski – Dlatego od lat kładziemy nacisk na różne formy docierania z ekologicznym przekazem do mieszkańców. Jak widać – z dobrym skutkiem.
Więcej informacji na temat gospodarki odpadami w Toruniu znaleźć można w serwisie internetowym: www.odpady.torun.pl