Interaktywny mural i mobilna wystawa w Toruniu!

Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski przygotowali interaktywny mural pt. „N A U K A – czego możemy uczyć się przez całe życie?”  i mobilną wystawę pt. „Jak połączyć niebo z ziemią?”. Obie instalacje będą od 3 do 11 czerwca podróżować po województwie kujawsko-pomorskim.

Galeria Rusz zaprezentuje mobilną wystawę „Jak połączyć niebo z ziemią?” w Chełmży, Unisławiu, Chełmnie, Grudziądzu, Wąbrzeźnie, Golubiu-Dobrzyniu, Kowalewie Pomorskim, Toruniu i Włocławku. To 10 niezwykłych prac, które prowokują do myślenia i refleksji.

– Sztuka, którą zaprezentujemy będzie pobudzać do nieszablonowego, kreatywnego myślenia – wyjaśniają autorzy obrazów, Joanna Górska i Rafał Góralski. – Chcemy zachęcić mieszkańców naszego regionu, by spojrzeli na miejsce, w którym mieszkają świeżym okiem. Wzięli przykład z wybitnych naukowców pochodzących z naszego regionu, nie bali się marzyć, pytać i wprowadzać innowacji w swoim życiu.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty z dziećmi w wieku szkolnym. Uczestnicy będą tworzyć bezpośrednio na mobilnym bilbordzie, a ich prace będą prezentowane razem z mobilną wystawą. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy naszego regionu włączą się w kreatywne działania, propagujące pozytywne wartości: ciekawość świata, otwartość, kreatywność.

Wtym roku twórcy nawiązują do postaci Mikołaja Kopernika oraz innych naukowców i ich próby zrozumienia rzeczywistości, mechanizmów, które kształtują świat, życie na Ziemi oraz wpływają na cały Wszechświat. On i jemu podobni zaczynali od zadawania sobie pytanie „dlaczego?” i szukania na nie odpowiedzi. Pytanie „dlaczego?”, ciekawość, zadziwienie, fascynacja tajemnicą to podstawowe „narzędzia badawcze”, a w konsekwencji  narzędzia rozwoju kultury i cywilizacji.

Ponadto mieszkańcy Włocławka, Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i Grudziądza będą mogli stworzyć razem z artystami mural „N A U K A – czego możemy uczyć się przez całe życie?”, o wielkości 8,5×2,1 metra.

– Uczestnicy akcji będą pokrywać farbami akrylowymi przygotowany przez artystów kontur i wpisywać na wielkich literach słowa N A U K A własne odpowiedzi na pytanie „Czego możemy uczyć się przez całe życie?” – mówią pomysłodawcy akcji. – W każdym mieście zostanie zapisana jedna litera. Artyści chcą zachęcić mieszkańców województwa, by skoncentrowali się na zagadnieniu nauki jako ciągłym procesie, który trwa i jest kluczem do owocnego i spełnionego życia jednostek i zbiorowości. W wyniku przeprowadzonych akcji powstanie wielobarwny projekt pełen indywidualnych wypowiedzi, które stworzą zbiorowy obraz refleksji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. 

Projekt interaktywnego muralu i mobilnej wystawy jest realizowany w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023. Organizatorami akcji są Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacja Rusz.