Mobilna Galeria 31 w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa oraz Fundacja Świątynia Sztuki mieszczą się w starym gotyckim budynku kościoła z przełomu XIII i XIV w. Można tam obejrzeć zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem, a także wziąć udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych.
Fundacja Świątynia Sztuki zakończyła projekt związany z mobilną galerią, która mieści się w trzech kontenerach na terenie Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Są one dostosowane, odpowiednio ocieplone i wyposażone w okna ekspozycyjne. Kontenery przygotowane są do prowadzenia wszelkich działań artystycznych. Efektem jest stworzenie przestrzeni wystawienniczej z możliwością przenoszenia jej w różne miejsca.
– Jest to kontynuacja idei ruchomej galerii – mówi Dariusz Subocz. – Jakiś czas temu mieliśmy okazję stworzyć galerię mobilną, a właściwie taką przestrzeń historyczną poświęconą drukarni podziemnej, która znajdowała się na Wrzosach w czasie stanu wojennego. Ta drukarnia nie została wykryta przez SB. Możliwość przetransportowywania jest bardzo korzystna, bo dzięki temu możemy dotrzeć do ludzi, którzy niekoniecznie trafią do nas. Te doświadczenia skłoniły nas do tego, żeby pozyskać środki na stworzenie większej przestrzeni wystawienniczej. Nie tylko do działań historycznych, ale również do artystycznych. Współpracujemy z różnymi ośrodkami. Także ze społecznością lokalną. Młodzież i seniorzy często korzystają z naszych przestrzeni parkowych i galeryjnych. Prowadzić będziemy też ścisłą współpracę z Wydziałem Sztuk Pięknych naszego uniwersytetu.
Obecnie prezentowana jest wystawa „TYPOczątki”. Są to prace studentów I roku Komunikacji Wizualnej PBŚ Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Obejrzeć można projekty studenckie powstałe na zajęciach z Typografii, liternictwa i kaligrafii. Przedmiot był prowadzony na pierwszym semestrze nowego kierunku – Komunikacja Wizualna, który ruszył w październiku 2022 r. na Wydziale Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Projekty powstały pod okiem dr. Łukasza Aleksandrowicza. Dla większości studentów były to pierwsze eksperymenty liternicze – typograficzne początki. Stąd nazwa wystawy „TYPOczątki”.
Mobilna galeria powstała dzięki projektowi napisanemu przez Fundację Świątynia Sztuki i złożonemu do Lokalnej Grupy Działania „Podgrodzie Toruńskie”. Podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Projekt „Zakup i montaż zaadaptowanych 3 kontenerów morskich w celu utworzenia obiektów infrastruktury edukacyjno-kulturalnej w miejscowości Grębocin” zrealizowany został w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
