Współpraca z korzyścią dla mieszkańców
Seniorzy z DPS-u w Dobrzejewicach mogą korzystać z różnych form spędzania czasu wolnego. To m.in. zajęcia rozwijające sfery psychiczną i fizyczną, udział w wydarzeniach integracyjnych czy spacery w pobliskim lesie. Lista obejmuje także rehabilitację w Medical Clinic Babiarz w Krobi, prowadzoną przez fizjoterapeutę Mariusza Babiarza zupełnie za darmo.
Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Dobrzejewicach powstał w listopadzie 1998 r. Przeznaczony jest dla 62 osób w podeszłym wieku. Obiekt i jego otoczenie pozbawione są barier komunikacyjnych – mieszkańcy mogą korzystać m.in. z windy czy podjazdów dla wózków.
– Nasza placówka świadczy usługi w zakresie opieki, pielęgnacji, rehabilitacji leczniczej i społecznej oraz usługi wspomagające. Opiekę nad mieszkańcami sprawuje wyspecjalizowana kadra: dyplomowane pielęgniarki, opiekunki, psychogeriatra, psycholog, pracownik socjalny, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, kapelan, pokojowe oraz pracownicy obsługi – tłumaczy Alfred Józefiak, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dobrzejewicach.
Mieszkańcy placówki w wolnym czasie mogą korzystać z różnorodnych usług terapeutycznych, a także szerokiej oferty rehabilitacyjnej. Do ich dyspozycji pozostają także biblioteka oraz czytelnia. Terapia zajęciowa obejmuje m.in. zajęcia plastyczne, techniczne, ergoterapię, muzykoterapię, zabawkarstwo, pamiątkarstwo, silwoterapię, spacery, zajęcia w plenerze oraz kuchnię terapeutyczną. Warto także wspomnieć o często organizowanych imprezach okolicznościowych, sportowo-rekreacyjnych oraz kulturalnych, których celem jest aktywizacja psychoruchowa oraz integracja. To, co wyróżnia placówkę, to przede wszystkim dogodna lokalizacja – w jej pobliżu znajdują się przystanek autobusowy, kościół, sklepy spożywcze i przemysłowe, kiosk, poczta oraz las i ogród z oczkiem wodnym – częste miejsce spacerów mieszkańców placówki.
– Dom Kombatanta został niedawno zmodernizowany i placówka stała się niejako wizytówką regionu. Pozyskane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie ponad 700 tys. zł pozwoliły na modernizację elewacji zewnętrznej wraz z przebudową chodników – dodaje Alfred Józefiak.
Rehabilitacja dla podopiecznych prowadzona jest głównie stacjonarnie w placówce. Mieszkańcy w jej ramach mogą liczyć m.in. na gimnastykę przyłóżkową i miejscową, ćwiczenia czynne, ćwiczenia redresyjne, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia wspomagane, ćwiczenia czynne w odciążeniu, naukę chodzenia, gry, zabawy ruchowe, pionizację i masaż. Dom Kombatanta dysponuje takimi sprzętami jak: rowery stacjonarne, materace, drabinki, rotory ręczne, UGUL (uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego), aparat do elektroterapii, głowica do ultradźwięków, promiennik podczerwieni, bloczki czy stolik do ćwiczeń manualnych. Potrzeby sprzętowe są jednak znacznie większe, ale koszt ich zaspokojenia przekracza możliwości finansowe placówki. Mieszkańcy mają jednak okazję skorzystać z nowoczesnych urządzeń, m.in. z komory hiperbarycznej.
– Mariusz Babiarz, rehabilitant i właściciel Medical Clinic w Krobi, za kadencji poprzedniego dyrektora wyszedł z inicjatywą współpracy. Bezpłatnie oferuje on naszym mieszkańcom u siebie w klinice zabiegi rehabilitacyjne – wyjaśnia dyrektor Alfred Józefiak. – Pan Mariusz pracował jako fizjoterapeuta w naszym DPS-ie. Cieszył się dużą sympatią, zarówno u innych pracowników, jak i u podopiecznych. Chętnie służył pomocą, wyróżniał się dużą empatią.
Seniorzy z Dobrzejewic, korzystający z oferty kliniki w Krobi, cenią sobie nie tylko doświadczenie Mariusza Babiarza, ale także jego wysokie kompetencje społeczne i bezproblemową komunikację.
– Zdecydowałem się podjąć współpracę z Domem Kombatanta, ponieważ cenię działalność społeczną placówki i jeśli mam możliwości, aby pomóc jej podopiecznym, to uważam, że warto z nich skorzystać – komentuje Mariusz Babiarz, właściciel Medical Clinic w Krobi.
Seniorzy z dobrzejewickiego DPS-u z chęcią korzystają w Medical Clinic z szerokiej oferty masaży leczniczych oraz relaksacyjnych, a także z sesji w komorze hiperbarycznej. Terapia czystym tlenem stymuluje organizm, likwiduje zakażenia i odżywia niedotlenione komórki. W efekcie wzmacnia układ immunologiczny i pomaga wrócić do zdrowia. Hiperbaria uznawana jest także za skuteczną profilaktykę antynowotworową. Działa bakterio- i wirusobójczo, redukuje obrzęki i stany zapalne. Przyśpiesza proces gojenia się ran, pobudza metabolizm, detoksykację i biostymulację na organizm. Przynosi korzyści w leczeniu stresu, przewlekłego zmęczenia i bólów migrenowych. To zatem dla seniorów z Domu Kombatanta idealna metody odnowy i regeneracji organizmu.
– Myślę, że to będzie bardzo wartościowa współpraca i przyniesie wiele korzyści dla naszych mieszkańców – podsumowuje dyrektor Alfred Józefiak.