Rusza II Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży

Rozpoczęły się eliminacje online w ramach II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży. Potrwają one przez miesiąc, zaś finał zaplanowano w listopadzie w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Organizatorem akcji, już po raz drugi, jest fundacja Druga Droga Mistrza.

REKLAMA

Przed rokiem byliśmy zaskoczeni olbrzymią frekwencją, więc teraz już nas to nie zaskoczy. Na pewno nie zaskoczy nas też poziom wiedzy na temat sportu i wydarzeń sportowych, bo dzieciaki i młodzież naprawdę wiedzą bardzo dużo – mówi Witold Roman, prezes fundacji, w przeszłości wybitny reprezentant Polski w siatkówce.

Konkurs będzie testem wiedzy o największych sukcesach w historii polskiego sportu, ale także różnych aspektach związanych ze sportem w Polsce. We współpracy z ekspertem z Katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie przygotowano aż 800 pytań.

Pamiętam ubiegłoroczną edycję testu i naprawdę wyjątkową wiedzę finalistów. Muszę przyznać, że sam, chociaż wywodzę się ze sportu, zajmuję się nim całe życie i się nim pasjonuję, to czasem miałem kłopoty z odpowiedzią na pytania – mówi Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, który przed rokiem był gościem honorowym finału konkursu.

Pierwszy etap konkursu potrwa do 19 października. Ma on formę testu on-line na stronie internetowej fundacji www.drugadrogamistrza.pl. Uczestnicy, podzieleni na dwie grupy wiekowe, będą odpowiadać na trzydzieści pytań – to dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat – oraz na pięćdziesiąt pytań w przypadku młodzieży w wieku 13-17 lat.

Pierwszy etap wyłoni trzydziestu finalistów w każdej z grup wiekowych, którzy spotkają się w 4 listopada w Centrum Olimpijskim PKOl podczas drugiego etapu. Wtedy każdy z finalistów ponownie będzie musiał odpowiedzieć na trzydzieści pytań w grupie młodszej i pięćdziesiąt w grupie starszej. Dla zwycięzców przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody – dodaje Roman.

W komisji konkursowej II etapu zasiądą wybitni sportowcy, a samo wydarzenie będzie uświetnione ich opowieściami z olimpijskich aren. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a patronat honorowy nad testem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerami testu są także m.in. Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu.