ASF w powiecie toruńskim – gdzie obowiązują ograniczenia?
Gmina Łubianka, część gminy Zławieś Wielka oraz miasto Chełmża zostały objęte ograniczenia w związku z afrykańskim pomorem świń. Ma to związek z ogniskami ASF, które wykryto w powiecie chełmińskim.
Na początku sierpnia poinformowano, że ogniska ASF wykryto w miejscowościach Kałdus i Starogród w powiecie chełmińskim. Z tego powodu ustalono strefy. Bezpośrednie sąsiedztwo w promieniu 3 km od ognisk to strefa czerwona. Z kolei ograniczeniami pierwszego stopnia (strefa niebieska) objęto następujący obszar: gmina Łubianka, miasto Chełmża oraz część gminy Zławieś Wielka, położona na północ od linii wyznaczonej przez ulicę Bierzgłowską w miejscowości Czarne Błoto biegnącą od granicy w miejscowości Górsk, a następnie na północ od linii wyznaczonej przez północno – zachodnią granicę miasta Górsk biegnącą od przecięcia z linią wyznaczoną przez ul. Bierzgłowską w m. Czarne Błoto do linii wyznaczonej przez rzekę Wisłę, część gminy wiejskiej Chełmża, położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę 551 biegnącą od wschodniej granicy gminy do granicy miasta Chełmża oraz na zachód od linii wyznaczonej przez drogę nr 589 biegnącej od południowej granicy miasta Chełmża, do południowej granicy gminy.
W obrębie strefy niebieskiej przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni jest możliwa po wystawieniu przez urzędowego lekarza weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczenie zwierząt. Po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszcza się bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej strefy.
Co istotne – objęcie tych miejsc strefą niebieską nie oznacza, że wojewoda będzie musiał zakazać organizacji dożynek, tak jak to się dzieje w przypadku gmin w powiecie chełmińskim, czyli strefy czerwonej.
Aktualną mapę, na której można śledzić obszary objęte ograniczeniami, można zobaczyć na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Afrykański pomór świń jest chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Dla ludzi nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia. Jedyną metodą zwalczania choroby jest zabicie i utylizacja chorych i podejrzanych o zachorowanie świń. To może powodować spore straty w hodowlach, dlatego ważna jest bioasekuracja, czyli ochrona przed zakażeniem zwierząt.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl