Czym jest phishing i jak się przed nim bronić?
Phishing, jest to rodzaj ataku cyberprzestępczego, którego istota sprowadza się do próby wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła, numer PESEL czy dane karty kredytowej, poprzez podszywanie się przez cyberprzestępcę pod inną osobę lub pod zaufaną instytucję, w tym również pod pracownika banku.
Ataki cyberprzestępców zazwyczaj zaczynają się od wiadomości e-mail, SMS, a także innych komunikatów, które wyglądają, jakby pochodziły od wiarygodnych źródeł, takich jak banki, serwisy społecznościowe czy też sklepy internetowe. Taka korespondencja bardzo często zawiera linki do fałszywych stron internetowych, które wyglądają niemalże identycznie lub bardzo podobnie do tych autentycznych. Gdy użytkownik wprowadzi swoje dane na takiej stronie, cyberprzestępca może je przechwycić. Coraz powszechniejszym modus operandi cyberprzestępców jest kontakt z potencjalną ofiarą w celu poinformowania, iż ktoś właśnie zaciąga zobowiązanie w jej imieniu, a żeby anulować taki dług – muszą zaciągnąć kolejny, a następnie przekazać środki na wskazany przez cyberprzestępców numer rachunku bankowego, w celu spłaty poprzedniego.
Jak chronić się przed phishingiem?
Atak cyberprzestępców najczęściej zaczyna się od SMS czy od wiadomości e – mail, dlatego ważne jest by nie otwierać linków ani załączników, które znajdują się w wiadomości, która wzbudza w nas podejrzenia co do jej wiarygodności. Pamiętaj również, aby zweryfikować nazwę nadawcy wiadomości.
Zwróć uwagę, by sprawdzać adres URL stron, z których korzystasz, zanim wprowadzisz swoje dane. Adresy te mogą na pierwszy rzut oka wyglądać na autentyczne, jednak często znajdują się w nich literówki czy też inne błędy.
Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności otrzymanych informacji, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z instytucją, od której wiadomość miała pochodzić.
Zuzanna Jaskulska – Aplikant radcowski. Prawnik w dziale ochrony klienta rynku finansowego w Pledziewicz Kancelarii. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje zainteresowania koncentruje wokół prawa bankowego, prawa zobowiązań oraz prawa karnego. Zajmuje się sprawami o oddłużenie klientów, czy też umorzenie długu.