Bydgoszcz i Toruń umieszczona na liście ośrodków miejskich o znaczeniu ogólnokrajowym?
Marszałek Piotr Całbecki zabiegał dziś w Warszawie o umieszczenie Bydgoszczy i Torunia na liście miast o znaczeniu ogólnokrajowym w uzgadnianej obecnie Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 roku. Jako przedstawiciel strony samorządowej, uczestniczył on w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
– Walczymy o to, by nie wypaść z koszyka regionów z ośrodkami miejskimi rangi krajowej – mówił marszałek Piotr Całbecki w sierpniu, podczas nadzwyczajnego regionalnego Forum Samorządowego.
Stawką są przyszłe możliwości rozwojowe głównych miast naszego województwa. Sprawa dotyczy zapisów w projekcie dokumentu rządowego, przygotowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, który określa wizję rozwoju Polski na najbliższe 25 lat i był dziś przedmiotem opiniowania przez KWRiST. Proponowana hierarchia sieci osadniczej klasyfikuje Bydgoszcz i Toruń jako ośrodki o znaczeniu regionalnym (aglomeracje regionalne). Takie zapisy mogłyby w przyszłości negatywnie wpłynąć m.in. na poziom finansowania centralnego inwestycji w regionie oraz na miejsce naszego województwa w strategicznych planach infrastrukturalnych.
Samorząd województwa podjął działania na rzecz zakwalifikowania obu miast do kategorii metropolii krajowych. Pierwszym konkretnym osiągnięciem jest uzyskanie wsparcia Związku Województw RP, co zostało zaprezentowane w stanowisku przedstawionym na dzisiejszym posiedzeniu KWRiST przez marszałka Całbeckiego. ZWRP zadeklarował pozytywną opinię o Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 tylko pod warunkiem, że Bydgoszcz i Toruń (obok Lublina, Rzeszowa, Białegostoku i Kielc) zostaną wskazane jako rozwijające się metropolie ponadregionalne. Dokument został dziś ostatecznie pozytywnie zaopiniowany przez KWRiST, co otwiera drogę do uzgodnień międzyresortowych. Zaprotokołowane stanowisko Związku Województw będzie podstawą dalszych działań w tej sprawie podczas procedowania średniookresowej strategii rozwoju kraju.