Co się dzieje w bibliotece w Czernikowie?

Dwa duże projekty edukacyjne są od kilku miesięcy realizowane w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernikowie. Ponadto zaangażowano się w akcję „Narodowe Czytanie”, która odbywa się zawsze na początku września.

Pierwszy projekt był skierowany do najmłodszych bywalców biblioteki. Przygotowano dla nich różnorodne zajęcia.

W ramach zadania „Mały przedszkolak wielkim patriotą” przedszkolaki brały aktywny udział w warsztatach: plastyczno-literackich „Moja Mała Ojczyzna”, literacko-muzycznych „Mały patriota”, sensorycznych „Barwy Narodowe”, plastyczno-teatralnych „Na skrzydłach historii” oraz w zajęciach poświęconych modzie patriotycznej – wyjaśnia Magdalena Seweryn, dyrektorka GBP w Czernikowie. – Przedszkolaki uczyły się polskich tańców ludowych, wcielały się w rolę aktorów, odgrywając legendę o Lechu, Czechu i Rusie, uczestniczyły w licznych zabawach rytmiczno-ruchowych oraz brały udział w konkursie plastycznym pn. „Patriotyzm oczami dziecka”. Celem projektu było podniesienie stanu wiedzy młodych Polaków o symbolach Rzeczypospolitej Polskiej.

Przygotowano również zajęcia dla nieco starszych. Odbyły się warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klas siódmych Zespołu Szkół w Czernikowie. Były to cztery bloki poświęcone literaturze i pisarstwu: „Słowa mają moc – warsztaty storytellingu dla młodzieży”, „Od słowa… do obrazu…”, „Język polski bez barier – praktyczny warsztat dla młodzieży” oraz „Warsztat twórczego pisania”.

Młodzież miała się od kogo uczyć, gdyż jednym z prowadzących warsztaty był Robert Małecki: politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i – co najważniejsze – autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Niedawno na księgarskich półkach pojawiła się najnowsza pozycja jego autorstwa, czyli „Urwisko”.

Na zakończenie projektu „Ojczysty Bez Granic: Młodzież – kultura – literatura” uczniowie wezmą udział w mobilnej grze Escape Room.

Co roku odbywa się „Narodowe Czytanie” – ogólnopolska akcja, której każda edycja jest poświęcona innemu dziełu. W tym roku było to „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Biblioteka wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowała maraton czytelniczy. Sam DKK również działa aktywnie, kilka dni temu odbyło się spotkanie poświęcone powieści „Śmierć Viveka Ojiego”.

Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł – dodaje Magdalena Seweryn. – Wykorzystamy je na zakup nowości wydawniczych. Przyznano nam je w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

Dzięki tym środkom biblioteka w Czernikowie wzbogaci się o pozycje, które są wyczekiwane przez czytelników. Oferta placówki stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna, co może spowodować przybycie nowych gości do biblioteki.