Czernikowo: chronić przed przemocą
Gmina Czernikowo włączyła się do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Do 19 listopada będą organizowane różne inicjatywy promujące akcję. Jedną z nich była pogadanka podczas koncertu.
23 października w auli Szkoły Muzycznej w Czernikowie odbył się koncert z serii Cztery Pory Roku pt. ,,Jesienny Koncert w Bajkolesie’’. Podczas jego trwania psycholog poprowadził z uczestnikami pogadankę przedstawiając sposoby na wspieranie dzieci w dzisiejszym świecie, aby uchronić je przed zagrożeniami.
Gmina Czernikowo dołączyła do ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, podejmując działania na rzecz lepszej ochrony dzieci przed przemocą – informuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. – Celem jest zwiększenie wiedzy o problemie, nauka umiejętności unikania zagrożeń, szukania pomocy, czy właściwego i skutecznego reagowania na przemoc.
W ramach kampanii od 8 października odbywają się różne inicjatywy edukacyjne, które poruszają te tematy. Symbolicznym zakończeniem będzie podświetlenie na czerwono budynków Urzędu Gminy w Czernikowie, Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Przedszkola Publicznego „W Stumilowym Lesie” w Czernikowie, a także Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Steklinie. Nastąpi to we wtorek 19 listopada o 17:00.
Problem przemocy wobec dzieci w Polsce jest wciąż poważny, ale wzrasta świadomość społeczna dotycząca tego zagadnienia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skalę i konsekwencje krzywdzenia dzieci, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłych pokoleń. Wspólne działania, zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, mają na celu promowanie dzieciństwa pełnego wsparcia, bez strachu i cierpienia.
Według “Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024“, badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka – stwierdzają organizatorzy ogólnopolskiej kampanii. – Aż 28 proc. z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało. Co więcej, jeden na trzech dorosłych obywateli naszego kraju dopuszcza stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci, a co piąty uważa, że kary fizyczne są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów. Te wyniki pokazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia i pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie.
Przemoc wobec dziecka to każde działanie lub zaniechanie, które powoduje krzywdę, cierpienie, narusza godność, zdrowie fizyczne lub psychiczne dziecka oraz hamuje jego rozwój. Może przybierać zarówno formę psychiczną, jak i emocjonalną, fizyczną lub też rówieśniczą. Reagowanie na takie zdarzenia jest nie tylko moralnym obowiązkiem, ale także prawnym wymogiem. Każdy z nas, kto ma podejrzenia, że dziecko może doświadczać przemocy, powinien podjąć działania, aby je ochronić.
Akcja jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem Kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.
Po informacje z Torunia zapraszamy na nasz bliźniaczy portal tylkotorun.pl